Polska

Gorce – warte odwiedzenia!

Poznaj Gorce od najlepszej strony!

Gorce są jednym z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. To wspaniałe miejsce obfituje przede wszystkim w liczne pomniki przyrody, jak również wiele interesujących miejsc widokowych. Gorce to także jedno z najlepszych miejsc na podziwianie Tatr, oddalonych w linii prostej o ok. 70-100 km. Jakie szlaki warto odwiedzieć? Gdzie się zatrzymać?

Pasmo Gorców rozciąga się od Klikuszowej na zachodzie, po Krościenko na wschodzie. Północną część wyznaczają takie miejscowości jak Poręba Wielka czy Lubomierz, południe zaś: Ochotnica górna i Dolna. Pasmo to nie jest wysokie – najwyższy szczyt to Turbacz, mierzący  1310 m.n.p.m.
Mimo to w Gorcach nie brakuje turystów. Cenią sobie oni zróżnicowane szlaki, możliwość wędrowania o każdej porze roku, jak i szansę na odpoczynek w schroniskach.

Najpiękniejsze szklaki w Gorcach

Bez wątpienia do najatrakcyjniejszych szlaków w Gorcach należy szlak zielony, od Koninek, przez Obidowiec, aż na Turbacz. Szlak ten wiedzie przez lasy, łąki – możliwe jest obserwowanie panoramy Tatr, ale również wspaniałej przyrody!

Z pewnością warto również zainteresować się czterema wybudowanymi niedawno wieżami widokowymi na szczytach Gorca, Magurek, Koziarza oraz Lubonia. Wieże te przystosowane są dla osób posiadających lęk wysokości – solidne konstrukcje pozwalają na wejście na wierzchołek po stabilnych drewnianych schodach, przy pomocy jednolitych barierek. Wybudowanie wież miało również na celu przyciągnięcie większej ilości turystów oraz popularyzację szlaków gorczańskich. Udało się to z pewnością!

Dla zmęczonych…

Turyści mogą korzystać z trzech schronisk górskich w Gorcach: schronisku PTTK na Turbaczu, schronisku na Maciejowej oraz schronisku na Starych Wierchach. Każde z nich oferuje wiele miejsc noclegowych oraz możliwość posilenia się ciepłym posiłkiem. Z polan przy schroniskach roztacza się wspaniała panorama na otaczające szczyty. Turyści w okresie letnim mogą skorzystać również w dwóch pól namiotowych, dostosowanych również do urządzania ognisk.

Gorce objęte są ochroną – na ich terenie stworzono Gorczański Park Narodowy.

Lubisz góry? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Trekking w Pieninach!

Gorce latem
Gorce wieża
Gorce szlak
Gorce makinetka
gorce płot
Gorce gory
http://adoptastate.org http://warshipsband.com http://afterschoolspecialmusic.com/ubezpieczenie-oc-dla-rowerzysty/