Polska

Trekking w Pieninach – jakie szlaki wybrać?

Gęsta sieć szlaków pieszych, rozciągających się pomiędzy najwyższymi szczytami Pienin sprawia, że jest to idealne miejsce dla osób aktywnych. Jakie ścieżki warto zwiedzać w Pieninach? Co warto wiedzieć o szlakach? Trekking w Pieninach – polecamy!

Bez wątpienia najpopularniejsze szlaki górskie w Pieninach swój początek mają w Krościenku nad Dunajcem oraz w Szczawnicy. Turyści najchętniej spacerują czarnym szlakiem ze Szczawnicy na Orlicę lub też żółtym z Krościenka na Trzy Korony. Trasy te nie są bardzo wymagające, przez co na szlakach często spotkać można rodziny z dziećmi. Oba warianty cenione są nie tylko ze względu na bliskość od baz wypadowych, ale również wspaniałe widoki, rozciągające się praktycznie od chwili rozpoczęcia marszu. Z pewnością dla wielu ważny jest także fakt, że na finiszu omawianych tras znajdują się schroniska górska PTTK, w których można zregenerować siły przy ciepłym posiłku, odpocząć i napawać się wspaniałymi widokami.

Trekking w Pieninach - oznaczenia PTTK
Trekking w Pieninach

Trekking w Pieninach – Schronisko pod Durbaszką

Kolejną ciekawą trasą jest szlak wychodzący ze Szczawnicy w stronę schroniska pod Durbaszką. Prowadzący w większości granicą państwa pozwala na podziwianie wspaniałej przyrody zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie gór. Szlak ten wynosi nieco ponad 7 kilometrów, co dla niektórych turystów może okazać się zbyt wielkim wyzwaniem. My przekonujemy jednak, że aktywność fizyczna to najlepszy sposób na relaks – spacer wzdłuż granicy z pewnością będzie doskonałą okazją do odetchnięcia pełną piersią!

 

Jak przygotować się do drogi?

Zanim wyruszymy w drogę warto pamiętać o odpowiednim spakowaniu plecaka. Niewielkie odległości pienińskich szlaków mogą skłaniać do pozostawienia plecaka w domu. Mimo wszystko jednak warto mieć przy sobie butelkę wody mineralnej lub też termos z herbatą, cieplejsze ubranie w przypadku załamania pogody. W czasie letnich dni koniecznie zabierajmy ze sobą okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrami przeciwsłonecznymi!

stomatolog Kraków ortodoncja katowice