Europa

Co zwiedzić w Belgradzie?

Co zwiedzić w Belgradzie? To pytanie zadaje sobie każdy cudzoziemiec, który pierwszy raz trafia do tego pięknego miasta. Belgrad to miasto z wielowiekową historią, który oferuje liczne atrakcje nie tylko osobom młodym, ale i tym starszym. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć oraz krótki poradnik, co warto zwiedzić, zobaczyć, co zjeść.

Co zwiedzić w Belgradzie? Subiektywnie!

Belgrad jest stolicą Serbii, jednakże historia tego wspaniałego miasta sięga znacznie dalej, poza państwowość serbską, ponad 7 tysięcy lat wstecz. Zamieszkiwali tu ludzie w okresie paleolitu, starożytni Rzymianie, mieszała się ludność serbska, bułgarska, romańska i wiele innych. W tym olbrzymim tyglu wykształciła się również idea południowych Słowian, która z czasem przekształciła się w Jugosławię, kładąc kres podlegania wielu bałkańskich krajów innym mocarstwom.

Obecnie Belgrad to tętniąca życiem metropolia, w której w ciągu dnia możemy spacerować licznymi uliczkami starego miasta lub też wieczorem udać się na tańce czy drinka do jednego z licznych klubów nocnych. Ciekawą ich alternatywą są barki umiejscowione na Dunaju i zakotwiczone blisko centrum – w ich wnętrzu urządzono wygodne restauracje oraz puby, lubiane przez młodych mieszkańców miasta.

Muzea

W Belgradzie znajdziemy kilka interesujących muzeów, wśród których z pewnością największa popularnością cieszą się:

  • Muzeum Wojskowe – umieszczone przy twierdzy Kalamegdan, to jedno z najciekawszych muzeów w tej części Europy. Znajdują się w nim eksponaty dotyczące starożytności i historii nowożytnej.
  • Muzeum Lotnictwa – znane przede wszystkim z posiadania szczątków zestrzelonego w roku 1999 amerykańskiego myśliwca F-117, uważanego za całkowicie niewykrywalnego dla radarów. Plotka głosi, że po zestrzeleniu Serbowie mieli wysłać depesze do amerykańskiego rządu o treści:
    Przepraszamy, nie wiedzieliśmy, że był niewidzialny.
  • Muzeum Narodowe – uważane za najistotniejsze, posiadające w swoich zbiorach liczne obrazy, grafiki, rzeźby i dokumenty.

 

Co zwiedzić w Belgradzie - lika
Co zwiedzić w Belgradzie – rzeka
Co zwiedzić w Belgradzie - crkva
Co zwiedzić w Belgradzie – cerkiew
Co zwiedzić w Belgradzie - Kalamegdan
Co zwiedzić w Belgradzie – muzeum wojskowe

Festiwale!

W Belgradzie każdego roku odbywają się liczne festiwale, w tym FEST (Belgrade Film Festiwal), BITEF (Belgrad International Theatre Festival), BELEF (Belgrad Summer Festival), BEMUS (Belgrad Music Festival), międzynarodowe targi książki,  festiwal piwny i wiele innych. Planując pobyt w tym mieście warto zajrzeć do kalendarza i być przygotowanym na to, że w okresie trwania jakiejkolwiek dużej imprezy możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego noclegu. Problemem mogą okazać się wtedy także ceny noclegów!

Tags : belgradserbia
https://wingate.biz http://o-kultury.pl http://lacatedralstudios.org/zakladanie-spolki-a-pomoc-prawna/