Polska

Beskid Sądecki – odpowiedni dla turystów w każdym wieku!

Beskid Sądecki to bez wątpienia jeden z najpięknijeszych regionów w Polsce – turystów przyciągają tu nie tylko interesujące pasma górskie, ale i liczne wody mineralne, uzdrowiska, stoki narciarskie. O każdej porze roku można tu ciekawie spędzić czas. Jak zaplanować kilkudniowy wypoczynek w Beskidzie Sądeckim? Mamy  propozycję dla aktywnych, jak i osób ceniących spokój i wypoczynek. 

Beskid Sądecki – kilka podstawowych informacji

Beskid Sądecki należy do pasma Beskidów Zachodnich, rozciąga się od Szczawnicy od zachodu, aż po Krynicę-Zdrój na wschodzie. Najwyższym szczytem jest Radziejowa, a wśród miejsc najchętniej odwiedzianych wymienia się właśnie Krynicę-Zdrój, Szczawnicę, Rytro, Mszanę.  Region Beskidu Sądeckiego jest niezwykle bogaty w źródła mineralne, przez co okolica ta uznawana jest za doksonałe uzdrowisko. Ze względu na dwa duże miasta uzdrowiskowe przyjazd tutaj transportem publicznym nie będzie żadnym wyzwaniem. Najprościej wybrać jeden z bezpośrednich autobusów czy pociągów jadących z Krakowa.

Beskid Sądecki - odpowiedni dla turystów w każdym wieku!
Beskid Sądecki – odpowiedni dla turystów w każdym wieku!

Wypoczynek dla aktywnych w Beskidzie Sądeckim

Beskid Sądecki to pasmo górskie o umiarkowanym stopniu trudności – oznacza to, że szlakami wędrować mogą osoby praktycznie w każdym wieku. Oczywiście są tu i wymagające podejścia, takie jak zielony szlak na Jaworzynę Krynicką czy też szlak niebieski z Rytra na Przehybę, jednak silne wzniesienia to tylko przedsmak wspaniałych widoków. Przez Beskid Sądecki przebiega Głowny Szlak Beskidzki, oznaczony kolorem czerwonym. Dodatkowo warto zwrócić także uwagę na to, że wytyczono wiele szlaków dla narciarzy oraz jeźdzców konnych.

Czy zaplanowanie dłuższej wędrówki będzie problematyczne? Zdecydowanie nie – w Beskidzie Sądeckim znajdziemy kilkanaście bacówek i schronisk PTTK, w których bez problemu zarezerwujemy noclegi.

Wypoczynek w mieście zdrowiskowym

PObyt w miastach takich jak Krynica-Zdrój czy Szczawnica daje możliwość podreperowania zdrowia. Pobyt w sanatoriach zalecany jest osobom z kłoptami z układem oddechowym, układem ruchu. Poza możliwością korzystania z licznych zabiegów zdrowotnych w miastach Beskidu Sądeckiego możemy skosztować wód mineralnych, działających zbawiennie na nasze zdrowie.

Decydując sie na dłuższy pobyt w Szczawnicy warto wybrać się nieco poza centrum miasta i jego zgiełk, aby pobyć nieco w otoczeniu zieleni. Szczawnica kryje wiele tajemnic – jedna z nich to stare, nieużywane budynki, tworzone jeszcze na początku XX wieku. Warto odkryć te perełki architektury!

Beskid Sądecki widok

Zachęcamy do przeczytania innych wpisów o aktywnym wypoczynku w górach:

Śnieżka – skąd wyruszyć na szlak?

Pomysł na weekend – Beskid Niski

https://eltying.com.pl/wysokiej-jakosci-zestaw-garnkow/ http://raildude.pl/zadecyduj-jakie-oswietlenie-na-taras-kupic/ https://banbanbook.com/nauka-jazdy-konnej-od-podstaw/