Polska

Bielsko-Biała czyli mały Wiedeń!

Nie bez powodu na Bielsko-Białą mówiono niegdyś Mały Wiedeń. Miasto to, będące dawniej pod zaborem Austro-Węgierskim, stanowiło niezwykle ważny punkt przemysłowy na mapie XIX-wiecznej Europy. To właśnie ten okres sprawił, że miasto pełne jest wyjątkowych kamienic i zabytków. Dlaczego warto tu zajrzeć? 

Bielsko-Biała – perła południa

Bielsko jest miastem położonym w woj. śląskim, jednak sami Bielszczanie obruszają się, kiedy mówi się o nich Ślązacy. Bliskość Beskidu Śląskiego i Żywieckiego sprawiła, że mieszkańcy tego miasta czują się bardziej związani z górami niż przemysłową częścią województwa, kojarzoną z fabrykami i kopalniami. Samo miasto słynęło niegdyś  z najlepszych tkalni i fabryk włókienniczych. Zmiany ustrojowe i brak chęci ulepszeń sprawiły jednak, że zakłady padały jeden po drugim. Dzisiaj w Bielsku możemy oglądać liczne hale pofabryczne, które coraz częściej wykorzystywane są jako miejsca kulturalne.

Faktycznie w góry jest tu blisko – kierując się na południe wystarczy 30-40 minut, aby znaleźć się w Szczyrku. Dokładając nieco drogi możemy odwiedzić Wisłę. Miasto jest doskonale skomunikowane, przez co nie trzeba korzystać z własnego samochodu, aby spędzić weekend w górach.

Schronisko górskie w granicach miasta

Aby pobyć w górach wcale nie musimy wyjeżdżać z Bielska! Wystarczy wybrać się autobusem podmiejskim pod Szyndzielnię i tam szlakiem turystycznym (lub kolejką gondolową!) dostać się na szczyt tej góry. Ciekawostką jest, że na Szyndzielni znajduje się jedyne w Polsce schronisko górskie zaliczane w granicach miasta. Z trasy pieszej na Szyndzielnię możemy podziwiać wspaniałe panoramy na miasto. Idąc dalej trafimy na Klimczok – z tej góry możemy zejść wprost do Szczyrku.

Bielsko-Biała drzewo
Bielsko-Biała góry

Atrakcje dla turystów

Poza bogatą oferta kulturalną (kina, teatr, liczne muzea, atrakcje na świeżym powietrzu) turyści powinni zainteresować się atrakcjami związanymi ściśle z miastem. Przede wszystkim jest to wytwórnia filmów rysunkowych, gdzie tworzone były takie legendarne bajki jak Bolek i Lolek czy Reksio. Warto także zainteresować się jedynym w Polsce pomnikiem Marcina Lutra.

https://casasantuariosc.com/znajdz-idealne-meble-tarasowe-technorattan-i-ciesz-sie-latem/ http://pradnik-tarasy.pl https://herniatedlumbardisc.net/znajdz-krzesla-ogrodowe-technorattan-i-ciesz-sie-wygoda/