Europa

Bośnia i Hercegowina – perła Europy

Bośnia i Hercegowina większości Polaków kojarzy się wyłącznie z krwawą wojną, która pona 20. lat temu wstrząsnęła krajami byłej Jugosławii. Od tego czasu zmieniło się wiele – Bośnia stała się niepodległym krajem, który od lat stara się rozwiązać swoje wewnętrzne problemy. To co się nie zmieniło, to wspaniała przyroda, która mimo wojennych ran odrodziła się najszybciej.

Bośnia i Hercegowina to kraj położony na półwyspie Bałkańskim. Jego burzliwa historia sięga czasów średniowiecza, kiedy to ziemie sie zostały najechane przez Turków. Cesarstwo Osmańskie objęło swoim władaniem również ościenne kraje, jednak to własnie w Bośni do dzisiaj dostrzeżemy najwięcej śladów po ich działalności. Sami Bośniacy przyznają, że ponad 400-letnie panowanie Turków odcisnęło olbrzymie piętno na ludach zamieszkujących te okolice. Nieliczni wyemigrowali poza granice kraju, inni przeszli na islam i dostosowali się do życia pod tureckim jarzmem.

Bośnia i Hercegowina – daj się zaskoczyć!

Cesarstwo Osmańskie pozostawiło po sobie wiele śladów – jednym z nich jest dominująca w Bośni wiara, czyli islam. Liczne minarety górują nad miastami, a nawoływanie do modlitw niesie się pomiędzy pięknymi dolinami. Również kawa, która w tych okolicach uważana jest za nasmaczniejszą jest spuścizną po Turkach.
Czy warto tu przyjeżdzać? Czym Bośnia zaskoczy turystów?

WYbierając się w ten region Europy musimy być świadomi, jak wielkie piętno odcisnęła na jej mieszkańcach niedawna wojna. Ten zróżnicowany etnicznie kraj do dzisiaj boryka się z efektami bratobójczej wojny, a politycy odpowiedzialni za zarządzanie krajem dalej nie są w stanie poprawić życia wielu mieszkańców. Mimo tego Bośnia zachowała swój multikulturowy charakter – również dzisiaj obok siebie funkcjonują tu trzy religie: chrześcijaństwo, islam oraz prawosławie. Przenikanie się religii i kultur widoczne jest na każdym kroku, i z pewnością jest to jeden z głównych powodów, dla których turyści coraz chętniej odwiedzają Sarajewo czy Mostar.

Bośnia i Hercegowina - gołębie
Bośnia i Hercegowina – studnia

Wyjątkowa przyroda

Jedną z największych atrakcji Bośni i Hercegowiny jest bez wątpienia jej przyroda. Ten wspaniały kraj w dużej mierze składa się z kanionów, gór, poprzecinanych zekami i rwącymi potokami. Ze względu na trudne ukształtowanie terenu wiele miejsc pozostaje nie skażonych działalnością człowieka od wieków. Próżno tu szukać wielkich hoteli czy supermarketów poza wielkimi miastami – Bośnia pozostała jednym z nielicznych prztkładów enklaw zieleni w Europie na taką skalę!

Wiele osób wybiera się w te rejony w poszukiwaniu kontaktu z przyrodą oraz aktywnego wypoczynku. A jest tu co robić! Przede wszystkim popularny staje się trekking – w wyniku usilnych działań rządu kolejne strefy kraju są oczyszczane z min pozostałych po ostatniej wojnie. Dzięki temu możliwe jest przemierzanie kilomnetrów górskimi szlakamii lasami.
Niezwykle popularną formą spędzanai tu czasu jest rafting – przemieszczanie się pontonami po wartkich strumieniach z pewnością dostarcza wiele emocji i zabawy.

Jak dotrzeć do Bośni?

Najprostszą drogą do odwiedzenia Bośni jest skorzystanie z samochodu osobowego. Z Polski wystarczy kierować się na południe, przez Słowację i Węgry. Osoby podróżujące samolotami powinny szukać połączeń lotniczych z Tuzlą i Sarajewem. W biurach podróży znajdziemy także przejazdy autobusowe do największych miast bośniackich.

https://siteopia.pl/szkolenia-marketingowe-co-jest-teraz-na-czasie/ http://mebledzieciece.info.pl http://artexint.com.pl/jakie-ubezpieczenie-samochodowe-wybrac/