Polska

Co warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim?

Beskid Żywiecki to idealne miejsce do odpoczynku dla mieszkańców Śląska i Beskidów. Rozległe, górzyste tereny pozwalają na planowanie długich i krótkich wędrówek górskich doskonale opisanymi szlakami. Które z nich warto znać? gdzie zatrzymać się w Beskidzie Żywieckim? Oto kilka wskazówek dla zainteresowanych!

Beskid Żywiecki – jakie szczyty warto odwiedzić?

Beskid Żywiecki jest drugim, co do wysokości pasmem górskim w Polsce – pierwszym są oczywiście Tatry. Pasmo to należy do Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Najwyższy i jednocześnie jeden z najbardziej znanych szczytów tego pasma to oczywiście Babia Góra (1725 m.), która znana jest przede wszystkim ze wspaniałych wschodów słońca. Babia Góra uważana jest za jedną z najbardziej kapryśnych i zdradliwych pogodowo gór w Polsce. Ze względu na dużą ekspozycję pogoda zmienia się tam momentalnie, a wielu turystów zabłądziło gubiąc szlak w zawiewanym śniegu czy w gęstej mgle. Pod Babią Górą funkcjonuje schronisko PTTK na Markowych Szczawinach. Warto wiedzieć, że dawniej istniało schronisko tuż pod szczytem, zostało ono jednak zniszczone.

Beskid Żywiecki diablak
Beskid Żywiecki kamienie

Drugi, chętnie odwiedzanym szczytem jest Pilsko (1557 m.). Turyści ciągną tu nie tylko ze względu na wspaniałe trasy piesze, ale również z powodu tras narciarskich. Od niedawna na Pilsku funkcjonują odremontowane wyciągi narciarskie. Turyści mogą odpocząć w schronisku na Hali Miziowej.

Jednym z ciekawszych szczytów Beskidu Żywieckiego jest także Polica – szczyt ten znany jest przede wszystkim z powodu tragicznej historii, która rozegrała się na jego zboczu. Na początku kwietnia 1969 roku rozbił się tu samolot PLL LOT, w wyniku katastrofy zginęło 59 osób. Tragedię upamiętnia krzyż, który wykonano z wykorzystaniem resztek poszycia samolotu. Przyczyną katastrofy najprawdopodobniej były błędy nawigacyjne.

Schroniska w Beskidzie Żywieckim

Wędrując po Beskidzie Żywieckim natkniemy się na kilkanaście schronisk PTTK oraz bacówek. Możemy w nich zanocować, posilić się, odpocząć. Do najpopularniejszych zalicza się schronisko na Rysiance, schronisko na Hali Boraczej, schronisko na Wielkiej Raczy, Stację Turystyczną Słowianka, Bacówkę na Rycerzowej.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi polskich gór:

Gorce warte odwiedzenia

Góry Sowie i ich tajemnice

https://yaymicro.pl http://teldomains.pl/polskie-winnice-w-poszukiwaniu-wyjatkowego-smaku/ http://warshipsband.com