Europa

Sarajewo w dwa dni – co warto zobaczyć?

Sarajewo – miasto kontrastów

Sarajewo znane jest współczesnym czytelnikom przede wszystkim jako miejsce krwawych walk, które trwały od roku 1992 do 1995. Oblężenie miasta było dziełem Republiki Serbskiej oraz Jugosłowiańskiej Armii Ludowej i było odpowiedzią na wyniki referendum przeprowadzone wśród mieszkańców Bośni, dotyczące odłączenia się od Jugosławii i stworzenia autonomicznego państwa.

W latach 1992-1993 w mieście trwały ostre walki i bombardowania. Siły JAL oraz bośniaccy Serbowie ulokowali się na wzgórzach dookoła miasta, skąd mieli doskonałe punktu widokowe i strzelnicze. Dodatkowo warto dodać, że miasto zostało całkowicie odcięte od świata, a liczne konwoje z żywnością czy samoloty z darami z całego świata nie miały możliwości przerwania ścisłego pierścienia oblężenia. W roku 1993 utworzono 800 metrowy tunel pod miastem, pozwalający wydostać się poza strefę ścisłej obserwacji i obstrzału. Tunel ten szybko zyskał miano Tunelu Nadziei.

Zdjęcia oblężonego miasta i jego mieszkańców obiegały każdego dnia świat pokazując, jakie są efekty zaniedbań oraz braku zainteresowania niewielkim, europejskim regionem. Dopiero w roku 1995 po długich i wyczerpujących latach dla mieszkańców Sarajewa podpisano rozejm, w którym miasto na nowo stało się wolne.

Pamiątką po mrocznym okresie oblężenia są nadal liczne dziury po kulach w elewacjach, zdewastowane budynki, liczne tablice pamiątkowe, sarajewskie róże oraz wiele cmentarzy, które zastąpiły w czasie oblężenia parki. Drewno było potrzebne do ogrzewania…

Sarajewo - były park
Sarajewo – cmentarz

Sarajewo – gdzie warto iść?

Z pewnością najbardziej znanymi miejscami w mieście są: Bascarsija, stary ośrodek olimpijski, Tunel Nadziei, ulica snajperów.

Bascarsija to jedna z zabytkowych części miasta. To właśnie tutaj najbardziej widoczne jest to, co podczas wojny politycy starali się wymazać z pamięci. W tej zabytkowej okolicy sąsiadują ze sobą liczne meczety, kościoły prawosławne i katolickie. Przez wieki wyznawcy różnych religii żyli ze sobą w zgodzie.
Bascarsija to również olbrzymie targowisko, na którym turyści znajdą liczne pamiątki. Tu także napijemy się, najlepszej, aromatycznej, bośniackiej kawy.

Warto również wybrać się do starego ośrodka olimpijskiego – tuż przed rozpoczęciem rozpadu Jugosławii właśnie w okolicy Sarajewa rozegrały się Igrzyska Zimowe roku 1984. W czasie wojny tereny te zostały zniszczone. Dzisiaj liczni turyści udają się do starej wioski olimpijskiej aby podziwiać zdewastowane tory bobslejowe, skocznie narciarskie i wiele innych.

Będąc w Sarajewie patrzmy pod nogi. Na ziemi znajdziemy Sarajewskie Róże, czyli miejsca po wybuchach pocisków kasetowych. Detonowano je najczęściej tam, gdzie zbierali się ludzie po wodę, jedzenie. Po wojnie dziury po pociskach wypełniono czerwonym włóknem. Są one pomnikami pamięci niewinnych ludzi.

https://labels2017.org/szkolenia-bez-koniecznosci-wychodzenia-z-domu/ http://mebledokuchni.net.pl/kuchnia-w-stylu-orientalnym-jak-ja-zaaranzowac/ https://weyden.com.pl/jak-zabezpieczyc-meble-ogrodowe-na-zime/