Europa

Gruziński Kaukaz – poznaj piękno gór

Gruzja kojarzona jest z kilkoma rzeczami. W pierwszej kolejności większość z nas wie, że to właśnie stąd pochodził Stalin. Kolejno Gruzja kojarzona jest z jej stolicą Tbilisi. Nieco starsi Polacy mogą również zanucić przepiękną piosenkę Filipinek “Batumi”, która przenosi nas na herbaciane pola. Jednak dla osób, które chociaż raz zawędrowały w te strony Gruzję charakteryzować będzie przede wszystkim Kaukaz.

Kaukaz – niebezpieczny i pożądany!

Kaukaz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych łańcuchów górskich – ciągnie się on na długości ok 1500 km, a jego szerokość szacowana jest na 110-180 km.
do najbardziej znanych regionów górskich w Gruzji należą Swanetia oraz Tuszetia – ośnieżone szczyty widać z daleka, a podróżujący po tych okolicach zaskoczyć może nie tylko surowy klimat, ale i znaczący spadek temperatury w porównaniu z nizinami. Wśród szczytów cieszących się największą popularnością (zarówno wśród wspinaczy, jak i turystów podziwiających z bezpiecznej odległości) wymienia się przede wszystkim monumentalny Kazbek. Jest to jeden z największych szczytów Kaukazu, leżący na granicy gruzińsko-rosyjskiej. Jego wysokość to 5033 metry nad poziomem morza. Z potężnych stoków Kazbeku spływają liczne lodowce. Miasteczko Stepancminda jest najlepszym punktem na obserwowanie tego olbrzyma. Stąd też wyruszają liczne ekspedycje. Dodatkową atrakcją jest niewielki klasztor położony na wzniesieniu, który stał się drugą – po Kazbeku – wizytówką tego miejsca.

Kaukaz-szczyt
Kaukaz-widok

Kaukaz kojarzony jest również z Gruzińską Drogą Wojenną – pomimo swojej grośnej nazwy jest to malownicza trasa, biegnąc w poprzek Kaukazu. Przemierzając ten szlak natkniemy się nie tylko na wspaniałe szczyty górskie, ale i liczne zabytki architektury tutejszych mieszkańców. Już setki lat temu droga ta odgrywała kluczową rolę dla mieszkańców tego regionu – stanowiła trakt handlowy i wojskowy. Trasę tę można pokonać przy pomocy popularnych w Gruzji marszrutek. Marszrutki to niewielkie busiki, przemierzające kraj. Zaletą tego typu transportu jest zdecydowanie niska cena. Podróż marszrutką to również prawdziwa przygoda, gdyż ich kierowcy za nic mają przepisy ruchu drogowego…

http://tofiq.org/elegancki-lampion-solarny-w-ogrodzie/ https://signwise.pl/modelowanie-sylwetki-bez-wysilku/ http://ladnytaras.pl