Kupno samochodu z rynku wtórnego to nie lada wyzwanie. Sprzedawcy, chcąc jak najwięcej zarobić na transakcji, nierzadko zatajają przed potencjalnym kupcem ważne fakty, które mogłyby obniżyć cenę pojazdu. Jeśli chcesz mieć pewność, że osobówka, którą masz na oku, nie pochodzi z nielegalnego źródła, a liczba kilometrów widniejąca na liczniku zgadza się ze stanem faktycznym, sprawdź historię pojazdu po numerze rejestracyjnym. Jak to zrobić? Sprawdź nasze rady!

Pewny zakup: historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

Aby poznać parametry techniczne pojazdu i prześledzić jego historię, nie musisz odwiedzać urzędów ani autoryzowanych serwisów. Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym dostępna jest w sieci. W 2014 roku Ministerstwo Cyfryzacji  uruchomiło stronę historiapojazdu.gov.pl, na której gromadzone są i udostępniane internautom dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Chcesz dowiedzieć się, czy zbywca nielegalnie nie cofał licznika? Nie jesteś pewien, czy pojazd nie brał udziału w wypadku i czy ma ważną polisę OC? Nie musisz wierzyć sprzedającemu na słowo. Aby zyskać wgląd w najważniejsze dane, wystarczy wejść na stronę i uzupełnić formularz o trzy dane: numer rejestracyjny samochodu, datę pierwszej rejestracji i numer VIN. Wszystkie informacje niezbędne do zalogowania w serwisie znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli sprzedający nie chce ich udostępnić, lepiej rezygnuj z dalszych negocjacji.

Sprowadzenie auta spoza Polski

Sytuacja nieco się komplikuje, kiedy interesuje Cię pojazd zza granicy. W tym przypadku polska baza danych okazuje się bezużyteczna. Pomocne może okazać się odwiedzenie Autoryzowanej Stacji Obsługi i wykonanie płatnego badania. Dzięki takiej usłudze uzyskasz wgląd do napraw wykonanych wyłącznie w autoryzowanych serwisach danego producenta.