Polska

Krokusy – gdzie warto je oglądać?

Wraz z nadejściem pierwszych cieplejszych dni wiosny na polanach górskich zaczynają nieśmiało pojawiać się pierwsze krokusy. W tym czasie warto zaplanować wycieczkę w góry, aby podziwiać ich piękno. Gdzie najlepiej będzie się udać?

Krokusy – czy tylko w Tatrach?

Aby zobaczyć te niesamowite kwiaty najłatwiej jest wybrać się na Podhale. To własnie tu – na Kalatówkach, w Dolinie Chochołowskiej oraz Kościeliskiej – zobaczymy ich najwięcej. Nie musimy martwić się, że nie zdążymy: szafran kwitnie najczęściej przez około 2-3 tygodnie. Wycieczka w Tatry z pewnością będzie niezapomnianą – aby dotrzeć do dolin konieczne jest urządzenie spaceru na 8 km nieutwardzoną drogą. Na szczęście szla nie jest trudny, przez co bez problemu mogą maszerować po nim również dzieci czy osoby starsze. Zanim jednak wybierzemy się w drogę musimy pamiętać: będziemy poruszać się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie obowiązują ścisłe przepisy dotyczące ochrony przyrody.

W roku 2016 w jeden weekend odnotowano ponad 20 tysięcy osób, które przekroczyły bramy parku narodowego właśnie u wejścia do Doliny Chochołowskiej. To prawdziwy rekord. Niestety, takie tłumy nie służą przyrodzie, ciężko również upilnować turystów, którzy w skrajnych wypadkach kładą się na krokusach czy… urządzają grilla!

Gorce – tu również fioletowo!

Nie musimy jechać w Tatry, aby podziwiać fioletowe dywany kwiatów. Wystarczy wybrać się w bliżej położone Gorce i wyruszyć na szlak na Turbacz. Położona przy schronisku PTTK Turbacz Polana Długa to jedno z najpiękniejszych miejsc w okresie kwitnienia szafranu. Poza samymi krokusami znajdziemy tu także wspaniałe widoki na Tatry!

Krokusy fiolet
Krokusy kwiaty

 

A może Beskid Żywiecki?

Również w Beskidzie Żywieckim znajdziemy wiele interesujących polan obsianych szafranem – jedną z nich jest polana przy schronisku PTTK Rysianka! To jedno z lepszych miejsc wypadowych dla wszystkich mieszkańców Śląska – warto wybrać się w góry na jeden słoneczny dzień i spędzić go z bliskimi.

Poczytaj również o innych atrakcjach w polskich górach:

Gorce – pasmo niedaleko Krakowa

Wieże widokowe w Gorcach

http://mebledzieciece.info.pl http://gosciniecmurckowski.pl/zaprojektuj-kuchnie-swoich-marzen/ http://passittotheleft.org/nowoczesne-donice-ogrodowe-jak-przystroic-taras/