Afryka

Maroko – perła Afryki

pałac

Podróże do Maroka stają się coraz popularniejsze – wpływ na to ma przede wszystkim udostępnianie coraz większej liczby połączeń bezpośrednich do Marakeszu, Fezu czy Rabatu. Niskie ceny lotów sprawiają, że z miesiąca na miesiąc przybywa turystów. Czy warto wybrać się do Maroka i poznać jego egzotyczny klimat? Zdecydowanie tak!

Maroko to państwo warte odwiedzenia – przekonują o tym nie tylko biura podróży, ale i osoby, które już zdążyły odwiedzić ten kraj. Nie musimy jednak wykupować drogich wycieczek, aby poznać to miejsce. Jak rozplanować pobyt w Maroku? Co zobaczyć? Gdzie się zatrzymać? Co zjeść?

Jak zorganizować wyjazd do Maroka?

Wyjeżdżając do Maroka ważny jest odpowiedni plan. Bilety lotnicze znajdziemy w rozsądnych cenach u przewoźników takich jak Ryanair, wyloty odbywaja się między innymi z krakowskich Balic.

Kiedy wybrać się do Maroka? Europejczycy powinni mieć świadomość nieco innych temperaturi faktu, że pobyt w Maroku w okresie lipca lub sierpnia może okazać się bardzo obciążający dla organizmu. Optymalny czas na wizytę w tym kraju to kwiecień-czerwiec oraz październik – grudzień. W tym czasie nie natkniemy się także na duże tłumy, więc zwiedzanie miast będzie znacznie przyjemniejsze.

Plac Jamal

Gdzie znaleźć noclegi?

Gdzie się zatrzymać? Wszystko zależy od tego, jakie miasta chcemy zwiedzać. W największych, takich jak Casablanka, Rabat czy Marakesz bez trudu znajdziemy hostele i hotele, których rezerwację możemy dokonać poprzez portal Booking.com. Nie musimy obawiać się bardzo wysokich cen – w hostelach przenocujemy już za 30 zł/os.

Aby poczuć klimat orientu warto wybrać hostel lub hotel stworzony w klasycznych riadach, czyli marokańskich kamienicach. Ich cechą chcarakterystyczną jest to, że po wejściu do bramy natykamy się na wewnętrzny dziedziniec bez dachu, cały w kafelkach. Te ostatnie są bardzo charakterystyczne dla Maroka i stanowią jeden z najpiekniejszych elementów tutejszego krajobrazu.

hostel

Co zabrać ze sobą?

Nasz bagaż powinien być dopasowany do miejsca i aktywności, jakie planujemy w Maroku. Jeśli wybieramy się na zwiedzanie miast warto wziąć ze sobą wygodne buty, sandały, przewiewne spodnie. Wiele mówi się o tym, jak powinny ubierać się kobiety w krajach muzułmańskich. Turystkom zaleca się ubieranie szortów dłuższych niż przed kolano i unikanie spódnic w rozmiarze mini. Odradza się także noszenia głębokich dekoltów. Podczas pobytu w Maroku warto mieć ze sobą krem z wysokim filtrem, aby skutecznie chronić się przed słońcem. W okresie wysokich temperatur nie zapomnijajmy też o nakryciu głowy!

Podróżując do Maroka nie ma konieczności wykonywania dodatkowych szczepień. Pamiętajmy jednak, że konieczny jest ważny paszport – bez niego nie zostaniemy przepuszczeni przez kontrolę graniczną.

Maroko - perła Afryki

 

Na lotnisku w Maroku…

Wielu Europejczyków jest zaskoczonych działaniem marokańskich lotnisk. Musimy jednak pamiętać, że konieczne jest podporządkowanie się przepisom bezpieczeństwa w obcym kraju. Przygotujmy się więc na kilka kontroli bezpieczeństwa i wypełnienie formularza (również w trakcie wylotu!), w którym konieczne jest podanie naszego imienia i nazwiska, daty ważności paszportu, zawodu i jednego z mijesc, gdzie będziemy nocować.

pałac mozaika

Na co uważać w Maroku?

Podczas podróży do znanych i cenionych marokańskich miast warto zachować wysoką ostrożnośc przede wszystkim przed kiesoznkowcami – nie brakuje ich tutaj! Szczególnie podczas spacerów zatłoczonymi uliczkami medyny warto mieć dokumenty i portfel blisko siebie, najlepiej ukryte w wewnętrznych kieszeniach ubrania.

Wiele mówi się o możliwości zatrucia pokarmowego – wynika to z kontaktu z nieznaną nam florą bakteryjną. Aby uniknąc przykrych dolegliwości przede wszystkim pilnujmy, aby spożywane przez nas napoje były butelkowane i otwierane przy nas. Decydując się na świeżo wyciskane soki zwracajmy uwagę na to, aby nie była do nich dodawana woda z niewiadomego źródła. To samo tyczy się samych owoców – myjmy je wodą butelkowaną.

podłoga

http://bridge-o-rama.com/nowoczesny-ogrod-na-wyciagniecie-reki/ https://evokerc.com/komplet-idealny-sofa-z-technorattanu-i-stolik-kawowy/ https://banbanbook.com/nauka-jazdy-konnej-od-podstaw/