Europa

Mostar – symbol upadku porozumienia trzech religii

Mostar to jeden z najbardziej znanych symboli wielokulturowości w Bośni, który niestety nie oparł się niedawnej wojnie. Miasto to słynie przede wszystkim z pięknego mostu, który dawniej był symbolicznym porozumieniem pomiędzy dwoma brzegami miasta, zamieszkałymi przez muzułmanów oraz chrześcijan i osób prawosławnych.

Pierwsze wzmianki o Mostarze pochodzą z XVI wieku, ze spisów ludności tworzonych przez Turków. Ziemie te bowiem przez ponad 400 lat były pod tureckim jarzmem. Również współcześnie widać wiele pozostałości po imperium osmańskim – w mieście zachowało się wiele budowli. Co jednak najważniejsze, nawet po wojnie muzułmanie nie opuścili swojego ukochanego miasta. Obecnie Mostar to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Bośni i Hercegowiny. Turyści ciągną tutaj z powodu słynnego mostu, ale i wspaniałej atmosfery. Z podziwem patrzą oni na przecinającą miasto Naretwę oraz piękne wzgórza otaczające ten region. Co warto wiedzieć o Mostarze?

Miasto po obu stronach mostu

Najbardziej charakterystycznym symbolem tego miasta jest Stary Most. Oryginalnie został on wybudowany przez Turków w roku 1566 i stanowił symboliczne pogodzenie Wschodu z Zachodem, czyli świata islamskiego i chrześcijańskiego. Most był również miejscem, gdzie młodzi chłopcy udowadniali swoją męskość oddając skok z wysokości wprost do zimnej wody Naretwy. Niezwykle przykrym i znaczącym wydarzeniem było wysadzenie zabytkowego mostu w roku 1993 podczas trwania bratobójczej walki na obszarze Bośni i Hercegowiny. Most wysadzili Chorwaci, jednak tuż po wojnie społeczność bośniacka i międzynarodowa rozpoczęła starania, aby most został odbudowany. W roku 2004 nastąpiło jego oficjalne otwarcie.
Obecnie most nadal pozostaje symbolem dialogu dwóch kultur. W okresie letnim na moście spotkać można również śmiałków, którzy – tak samo jak dawniej – oddają skoki do wody, dając jednocześnie pokaz swojej odwagi i męstwa. Obecnie most i jego najbliższa okolica zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Mostar – kulinarne wojaże

Ze względu na wielowiekowe współistnienie trzech religii w tym miejscu turyści z pewnością będą mogli skosztować lokalnych przysmaków. Będąc w Mostarze koniecznie należy zamówić plejskawicę (wołowo-baranie mięso podawane z siekaną cebulą), cevapi (grillowane paluszki mięsne z ajwarem) oraz aromatyczną kawę wprost z tygielka. Szczególnie ta ostatnia zdobywa serca przyjezdnych: mocna i aromatyczna, podawana w orientalnych naczyniach, z pewnością smakuje jeszcze lepiej pita w czasie nawoływania do modlitw z meczetów.

Mostar kahva
Mostar kawa

Będąc w Mostarze warto urządzić sobie spacer uliczkami starego miasta i przejść się kawałek po bardziej nowoczesnych częściach miasta. Do dnia dzisiejszego w mieście widać wiele śladów po niedawnej wojnie: zniszczone i ostrzelane butynku, zgliszcza domów. Obecnie stanowią one swoiste memento oraz przestrogę, aby niedawne dzieje już nigdy się nie powtórzyły.

apartamenty w Szczawnicy torby reklamowe