Europa

Parki narodowe w Chorwacji – poznaj ich sekrety!

Chorwacja uważana jest za jeden z najbardziej urokliwych zakątków Europy – pomimo niedawnej wojny władze zadbały o to, aby ochroną objęte zostały najwspanialsze kompleksy naturalne. Wynikiem tych działań istnieje tam obecnie 8 parków narodowych, z czego 7 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Adriatyku. Poznaj parki narodowe w Chorwacji z bliska!

Chorwacka przyroda może zaskoczyć – miłośnicy aktywnego wypoczynku będą zachwyceni nie tylko bliskością morza, ale i wspaniałych gór, licznych jezior, skałek wspinaczkowych, jaskiń. Całość dopełniają olbrzymie obszary lasów, wodospady, piękna fauna, zarówno na lądzie, jak i w morzu. Pragnąc lepiej poznać tę różnorodność warto wybrać się do przynajmniej jednego parku narodowego!

 

Poznaj parki narodowe w Chorwacji z bliska!

 • Park Narodowy Jezior Plitwickich – niewątpliwie najbardziej znany z powodu wspaniałych jezior połączonych ze sobą wąskimi kanałami i efektownymi wodospadami. Jeziora Plitwickie otaczają gęste lasy, przez co rejon ten jest prawdziwą enklawą dla dzikich zwierząt i niespotykanych gatunków roślin.
 • Park Narodowy Krka – w tym parku narodowym największą atrakcją są bez wątpienia liczne wodospady, których najwyższy posiada łączną wysokość 45 m. Charakterystyczne wąwozy parku również stanowią nie lada atrakcję.
 • Park Narodowy Wysp Briońskich – w skład parku wchodzi 15 niewielkich wysepek na Morzu Adriatyckim. Turyści znajdą na nich bezcenne zabytki pochodzące jeszcze z czasów rzymskich, bizantyjskich oraz średniowiecznych.
 • Park Narodowy Kornati – park obejmuje grupę ponad 150 wysp i skał tworzących istny labirynt. To jedno z ulubionych miejsc płetwonurków. Najbardziej charakterystyczne dla tego regionu są piękne klify.

  Biokovo
  Parki narodowe w Chorwacji – Biokovo
 • Park Narodowy Miljet – park narodowy obejmuje jedną wyspę: Mlijet. Jest ona położona na północ od Dubrownika i nie bez powodu zaliczana jest do dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie.
 • Park Narodowy Paklenica – Paklenica obejmuje swoim zasięgiem południową część gór Welebit, których najwyższe szczyty schodzą wprost do morza. W obrębie parku znajduje się wiele wysokich i eksponowanych skał i jaskiń – to prawdziwy raj dla wspinaczy.
 • Park Narodowy Welebitu Północnego – w obrębie parku znajduje się wspaniały ogród botaniczny oraz jedna z najgłębszych jaskiń świata: Lukina jama.
 • Park Narodowy Risnjak – park narodowy Risnjak to prawdziwy raj dla miłośników trekkingu. Położony pomiędzy Aplami i górami Dynarskimi stanowi idealne miejsce do pieszych wędrówek.
https://promyana-bg.org/bezpieczny-samochod-jakie-rozwiazania-i-ubezpieczenia-wybrac/ http://sigrs-gisor.org/wybieramy-kask-dla-dziecka-uczacego-sie-jezdzic-konno/ http://parasoldoogrodu.pl