Polska

Pieniny – osobliwe, tajemnicze i fascynujące

Pieniny kojarzone są przede wszystkim ze spływami rwącym prądem Dunajca- to jednak nie jedyna atrakcja tego miejsca. Region ten słynie przede wszystkim z wyjątkowych gór, stanowiących unikat na skalę europejską. 

Pieniny są częścią Karpat, leżą na obszarze południowej Polski oraz północnej Słowacji. Stanowią one niemałą zagadkę dla geologów, którzy są zdania, że historia ich powstania jest osobliwa i tajemnicza. Współczesne badania geologiczne mówią jednak, że skały Pienin powstały miliony lat temu na dnie mórz, które w tamtym okresie zajmowały ten teren.

Pieniny - jezioro
Pieniny – zamek

Obecnie Pieniny są jednymi z najchętniej odwiedzanych pasm w Polsce. Nie brak tu bogatej infrastruktury turystycznej oraz licznych atrakcji dla osó w każdym wieku. W gruncie rzeczy każda pora roku jest dobra na odwiedzenie tej okolicy: wiosną i latem to idealne miejsce do spływów Dunajcem. Jesienią okoliczne lasy mienią się licznymi kolorami i przyciągają fotografów, malarzy. Zima to okres w którym w Pieninach często spotkać można miłośników górskich wędrówek – liczne szlaki piesze zachęcają do zdobywania okolicznych szczytów.

Pieniny – gdzie się zatrzymać?

Najbardziej znanym miastem w Pieninach jest bez wątpienia Szczawnica. To urokliwe miasto posiada wiele do zaoferowania turystom – począwszy od bazy noclegowej, poprzez liczne restauracje oraz muzea, aż po aktywny wypoczynek. Szczawnica to również doskonała baza wypadowa dla osó, które cenią sobie aktywny wypoczynek na szlakach pieszych. Rozchodzi się stąd kilka szlaków, które poprowadzą nas najbardziej urokliwymi zakątkami aż na górskie szczyty!

opakowania tekturowe apartamenty w Szczawnicy