Europa

Pieszo po Rzymie – III – Koloseum, Circus Maximus, Świątynia Herkulesa

Zwiedzanie Rzymu to fascynująca przygoda – warto poświęcić na nią kilka dni. Wycieczka pieszo po Rzymie pozwoli nam poznać zakamarki tego miasta…

Pieszo po Rzymie – w stronę Koloseum…

Na samym wschodnim końcu Forum Rzymskiego znajdują się ruiny kolejnej Świątyni Wenus i Romy. To największa tego typu budowla pochodząca ze Starożytnego Rzymu. Pomysłodawcą jej projektu był sam cesarz Hadrian. Ciekawostką jest fakt, iż jej budowa trwała 20 lat. Niecałe 200 lat później Świątynia została zniszczona przez pożar, jak również ponownie odbudowana przez cesarza Maksencjusza. Koloseum w dawnych czasach było miejscem rozrywki, gdzie jednocześnie mogło znajdować się nawet i 55 tysięcy ludzi. W kolejnych rzędach zajmowali oni swoje miejsca, a wiadomo, że im wyżej, tym mniejszy status społeczny człowieka. W ogromnym amfiteatrze odbywały się krwawe przedstawienia, jak rzucanie ludzi na pożarcie lwów, polowania na zwierzęta, walki gladiatorów.

Ciekawostką jest to, że do amfiteatru prowadziło aż osiemdziesiąt kolejno ponumerowanych wejść. Można sobie zatem wyobrazić, jak wielka była ta budowla. Podobno w deszczowe lub bardzo słoneczne dni Koloseum było przykrywane specjalną osłoną. Wewnątrz amfiteatru postawiono krzyż, bowiem tradycja głosi, że byli tam również swego czasu mordowani Chrześcijanie. Koloseum również z tego powodu zostało objęte opieką i uznane za miejsce męczeństwa pierwszych Chrześcijan. Pomimo tego, że trzęsienie ziemi z 445 roku znacznie je uszkodziło, to i tak nie przeszkodziło to w urządzeniu na nim Igrzysk w 528 roku przed naszą erą. Znacznie później zostało ono przekształcone w cmentarz, a obok została wybudowana mała kaplica. Od XVIII wieku co roku papież odprawia tutaj drogę krzyżową w Wielki Piątek z udziałem wiernych. Ciekawostką jest również fakt, iż od 2007 roku Koloseum znajduje się na liście siedmiu cudów świata.

Pieszo po Rzymie - zwiedzamy!
Pieszo po Rzymie – Koloseum

Circus Maximus – polowania, wyścigi rydwanów…

Poza iść dalej pieszo po Rzymie! W pobliżu Koloseum znajduje się Łuk Konstantyna. Został on wzniesiony ku czci tego cesarza. Trudno oprzeć się wrażeniu, że był to po prostu Łuk Triumfalny wzniesiony na cześć Konstantyna. Jest on wysoki na 21 metrów i szeroki na 25. Jego wielkość musi robić wrażenie. Jest on tak zbudowany, że w środku znajduje się największe główne przejście, a po bokach dwa mniejsze. Dodatkowo ozdobiony jest czterema kolumnami korynckimi i reliefami. Na samej górze znajdują się posągi, które miały symbolizować podbite przez Konstantyna narody. Postać cesarza uwieczniona jest na tym Łuku w postaci płaskorzeźby otoczonej scenami z polowań i obrazów przedstawiających składanie ofiar Apollinowi i Herkulesowi. Nie mogło na nim również zabraknąć słynnych scen z walki z Maksencjuszem, sceny zwycięstwa i rozdawania darów. Bitwy, polowania i wyścigi rydwanów, które regularnie odbywały się od czasów Juliusza Cezara miały swoje miejsce na Circus Maximus, które rozciąga się pomiędzy wzgórzami – Palatynem i Awentynem. Niewątpliwie jest to najstarszy cyrk znajdujący się w Starożytnym Rzymie. Był on tak wiele razy przebudowywany, że w efekcie końcowym mógł pomieścić nawet 250 tysięcy ludzi. Aż trudno wyobrazić sobie obiekt takich rozmiarów w tamtych czasach. Niestety do dnia dzisiejszego nie zachowały się nawet ruiny Cirrus Maximus. Można jedynie udać się w miejsce, gdzie niegdyś rozciągał się on i wyobrazić sobie jego rozmiary szacując jego wielkość na podstawie wzniesień.

W dzisiejszych czasach ta wolna, trawiasta przestrzeń to przejście do Świątyni Herkulesa, przez niektórych nazywana również Świątynią Westy. Jest to najstarsza na całym świecie marmurowa budowla, która miała okrągły kształt. Zaraz przy niej znajduje się kolejna Świątynia Portunusa, a więc boga portów i rzek. Miała ona kształt prostokąta i dookoła otoczona była kolumnami. Ze względu na fakt, iż zamieniono ją w kościół, przetrwała do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. Niestety obecnie nie można zwiedzać jej wnętrza, jednakże można ją podziwiać z zewnątrz.

Fontanna di Trevi – aby powrócić!

Ponte Milvio to most, który nazywany jest mostem miłości czy też mostem kochanków. Tradycja mówi o tym, że kochankowie przechodząc przez most powinni zawiesić na jego barierce kłódkę miłości. Powinni oni również razem przekręcić w niej kluczyk, aby była dobrze zamknięta, a później wrzucić go do płynącego w dole Tybru. Ciekawostką jest fakt, że tak wielu kochanków przeszło tym mostem i zawieszono na nim tak wiele kłódek, że niestety istnieje duże prawdopodobieństwo zawalenia się jego pod ich ciężarem. Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków w Wiecznym Mieście jest niewątpliwie Zamek Świętego Anioła, który położony jest na nabrzeżach Tybru. Początkowe założenia były takie, że będzie to grobowiec cesarza Hadriana i jego rodziny. Niestety sarkofag cesarza uległ zniszczeniu podczas pożaru, a sam Zamek przez wiele lat był fortecą nie do zdobycia. Na najniższych jego piętrach znajdowały się więzienia, a na wyższych piętrach luksusowe apartamenty papieskie, archiwum i skarbiec. Zwiedzając Zamek Świętego Anioła warto zwrócić uwagę na stojący tam po dziś dzień ogromny sejf, który w ówczesnych czasach służył do przechowywania wszystkich najcenniejszych rzeczy w mieście. Na samej górze budowli znajduje się loża błogosławieństw, która została zaaranżowana na polecenie papieża Juliusza II. Niegdyś Zamek był połączony z Watykanem tajemnym korytarzem, którym mogli papieże uciekać do obronnej fortecy w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. Ciekawostką jest fakt, że ten tajemny korytarz został wykorzystany w 1527 roku przez Klemensa VII podczas Sacco di Roma. Na szczycie budowli umieszczona jest figura Anioła utrzymana w stylu barokowym. Do Zamku prowadzi most, który obecnie nosi nazwę Mostu Anioła. Znajdują się na nim posągi Aniołów. Jest ich dokładnie osiem i utrzymane są w stylu barokowym. Niewątpliwie jest to jeden z najpiękniejszych mostów w całym Rzymie.

Fontanna di Trevi jest jedną z największych w całym mieście. Z niszy wynurza się posąg Neptuna wspartego na wielkiej muszli, a ta z kolei jako wóz była ciągnięta przez dwa trytony. Po bokach Neptuna znajdują się dwa posągi. Legenda głosi, iż mają one symbolizować obfitość i zdrowie. Powyżej nich reliefy przedstawiają historię powstania samej fontanny. Pierwszy relief przedstawia dziewczynę – Trivię, która prowadzi spragnionych żołnierzy do górskiego potoku. Na drugim wódz Agryppa sprawdzający plan akweduktu. To on właśnie sprowadził w to miejsce wodę z owego górskiego źródła.

Zapraszamy do dwóch poprzednich wpisów z serii: pieszo po Rzymie:
Zwiedzanie Rzymu – Pizza Navona, Palazzo Pamphili i San Luigi dei Francesi
Zwiedzanie Rzymu – II – Forum Rzymskie, Świątynia Cezara, Bazylika Konstantyna

Tags : RzymWłochy
opakowania tekturowe apartamenty w Szczawnicy