Europa

Pieszo przez Rzym – II – Forum Rzymskie, Świątynia Cezara, Bazylika Konstantyna

Po krótkim odpoczynku w cieniu parasola jednej z włoskich restauracji zapraszamy na dalsze zwiedzanie pieszo przez Rzym…

Przechodząc dalej niewątpliwie kierujemy się do kolejnego już kościoła Santa Maria Sopra Minerva, który również bogaty jest w słynne grobowce. Jest to kościół Ojców Dominikanów, który wybudowany został w XIII wieku. To właśnie na placu przed nim stoi rzeźba Elefantino, czyli najsłynniejszego słonia rzymskiego. Jest to jedyny kościół w całym Rzymie, który utrzymany jest w stylu gotyckim. Przepięknie ozdobione wnętrze jest niewątpliwie doskonałym obrazem ogromnego umiłowania tego kościoła przez Rzymian. W środku kościoła umieszczone są cztery grobowce papieskie, a pod ołtarze pochowana jest Katarzyna Sienieńska – najsłynniejsza męczennica. W bocznej kaplicy znajduje się jeszcze nagrobek toskańskiego mnicha Fra Angelico, który zasłynął z tworzenia przepięknych fresków. Na jednej z bocznych naw znajduje się fresk Fillipina Lippkego, który okrzyknięty został najważniejszym dziełem renesansowego Rzymu.

Dokładnie po przeciwnej stronie, w drugiej bocznej nawie znajduje się Chrystus Zmartwychwstały Michała Anioła. Tu również znajdują się cztery polskie nagrobki: Józefa Monastyrskiego, Józefa Korwina-Szymanowskiego, Natalii Komar-Spada, Witolda Stanisława Stablewskiego. Za Panteonem idąc Via Maddalena, później Uffici del Vicario dochodzimy do słynnej w tych okolicach lodziarni Giolitti. Następnie zwiedzamy Piazza di Montecitorio, gdzie urzęduje Parlament. Tuż obok znajduje się Piazza Colonna, a tu siedziba premiera rządu. Jej ozdobą jest Kolumna Marka Aureliusza z licznymi reliefami przedstawiającymi jego wojenne podboje. Została ona wzniesiona już po jego śmierci, w 196 roku. Początkowo na jej szczycie umieszczony był pomnik Marka Aureliusza, ale w 1588 roku papież Sykstus V kazał ją zdjąć i umieścić tam pomnik Świętego Pawła Apostoła. Tak kolumna stoi po dziś dzień.

Pieszo przez Rzym – Schody Hiszpańskie, Forum Rzymskie

Tuż przy Placu Hiszpańskim znajdują się Schody Hiszpańskie, które są zawsze tłumnie odwiedzane przez turystów i okolicznych mieszkańców, dają możliwość odbycia długiego spaceru wśród rzędów przepięknych kolorowych kwiatów poustawianych na ich bokach. Rok w rok odbywają się tutaj pokazy mody, przybywają wędrowni sprzedawcy, jak również na okres Bożego Narodzenia ustawiana jest Szopka. Ciekawostką jest to, że liczą one 138 stopni i są niemalże najszersze i najwyższe w całej Europie. Wśród okolicznych mieszkańców panuje taki przesąd, że spożywanie pokarmów na tych schodach przynosi nieszczęście. U podnóża schodów znajduje się niewielkich rozmiarów fontanna w kształcie łódeczki, która została stworzona na podobieństwo tej, która została wyrzucona w to miejsce przez wody Tybru na Boże Narodzenie w 1598 roku. Na szczycie Schodów Hiszpańskich znajduje się Villa Medici. Choć powstała ona w miejscu ogrodów Lukullusa, to dziś jest tutaj Akademia Francuska. To tutaj wspierani byli artyści francuscy i tak jest po dziś dzień, choć obecnie Villa otwarta jest również dla chcących ją zwiedzać turystów.

Pieszo przez Rzym - Forum
Pieszo przez Rzym

Majestatyczne Forum Rzymskie to pozostałość po marmurowym Rzymie, który był zamysłem cesarza Augusta. Choć przez lata było ono grabione i rozbierane, to i tak w całkiem niezłym stanie zachowało się. Niewątpliwie jest to najstarszy plac w Wiecznym Mieście, na którym od zawsze odbywały się wszystkie najważniejsze uroczystości. Na Forum Romanum odbywały się różne imprezy rozrywkowe, a także plac ten stanowił miejsce handlu. To tu właśnie znajduje się Świątynia Cezara, która również została wzniesiona na polecenie Augusta. Nie trudno się domyślić, iż została ona wzniesiona ku czci i pamięci Juliusza Cezara. Przed wejściem do tej Świątyni ustawiony został ołtarz, a na nim dokonano kremacji Cezara. Obecnie pozostały po niej jedynie ruiny. Fundamenty Łuku Augusta, jak również trzy kolumny Świątyni Kastora i Polluksa, to jedynie resztki nie rozebranej budowli. Owe dwa rzymskie bóstwa uzyskały tę Świątynię niejako w ramach podziękowania za wygrana bitwę, która toczyła się nad jeziorem Regillus. Legenda bowiem głosi, że Kastor i Polluks pomagali w owym czasie Rzymianom zwyciężyć dyktatora Aulusa Albinusa. Podobno byli nawet widziani po bitwie na Forum Romanum, gdzie przy źródle Juturny poili swoje konie. Przez lata była ona rozbudowywana i pełniła różne funkcje – miejsca spotkań senatu, skarbca czy też nawet biura miar i wag.

Świątynia Westy, Bazylika Konstantyna – pieszo przez Rzym

Na wschód od Forum Romanum znajduje się Świątynia Westy, jak również ruiny Bazyliki Konstantyna. Owa Świątynia jest jedną z najstarszych. Szacuje się, że została ona wzniesiona w siódmym wieku przed nasza erą, co więcej, zostało to udowodnione przeprowadzonymi badaniami archeologicznymi. Nie sposób wyliczyć wszystkie pożary, które ją przez lata niszczyły. Jej plan miał kształt koła, a dach wsparty był na szesnastu kolumnach korynckich. Podobno jej wnętrze podzielone było na dwie części – w jednej płoną wieczny ogień i ona też była dostępna dla mieszkańców miasta, a w drugiej znajdowały się świętości posiadające moc zapewniania bezpieczeństwa i dawania pomyślności. Posąg Westy umiejscowiony był w przedsionku Świątyni, a więc zaraz przy wejściu. Wiecznym ogniem miały opiekować się westalki, czyli kapłanki, które zamieszkiwały dom Atrium Vestae znajdujący się w pobliżu Świątyni ich patronki. Bazylika Konstantyna to największy budynek znajdujący się na Forum Rzymskim. Posiadała ona trzy nawy, a jej podłoga i ściany wyłożone były różnokolorowymi marmurami. Sama budowla miała wysokość 35 metrów. Wewnątrz znajdował się ogromny posąg cesarza Konstantyna, który wykonany był z brązu i marmuru. Początkowo dach bazyliki był ozdobiony złoconymi płytkami.

Zapraszamy do zapoznania się z poprzednim wpisem o Wiecznym Mieście i na dalsze wycieczki pieszo przez Rzym- Zwiedzanie Rzymu – Piazza Navona, Palazzo Pamphili i San Luigi dei Francesi.

Tags : RzymWłochy
http://pandeo.pl/czym-jest-modelowanie-sylwetki/ http://fine-scale.org http://overcomeback.com.pl