Polska

Pomysł na weekend Beskid Niski

Beskid Niski to wyjątkowe miejsce, które jako jedno z nielicznych w Polsce, zachowało swój dziki charakter. Nie bez powodu regionie ten nazywany jest nowymi Bieszczadami – znajdziemy tu ciszę, spokój i setki szlaków pieszych, idealnych do rozpoczęcia przygody z trekkingiem.

Beskid Niski – najdłuższe pasmo w Polsce

Wiele osób jest przekonanych, że skoro Beskid nazywa się “Niski” to z pewnością nie ma tam nic ciekawego i nie przyniesie on żadnych atrakcji. Nic bardziej mylnego! Beskid Niski to tajemniczy region, z którym związana jest niezwykle bogata historia. Z czego słynie ta część Polski?

Beskid Niski, położony w południowo-wschodniej częściej kraju, otoczony jest takimi miastami jak Gorlice, Krynica Zdrój, Sanok i Krosno. Ze wschodniej strony pasmo oddzielone jest przełęczą od Bieszczadów, od zachodniej: z Pieninami i Beskidem Sądeckim. Liczne szlaki piesze zachęcają do eksploracji tego regionu. Faktem jest także to, że w sezonie jesiennym i wiosennym można wędrować tutejszymi szlakami i nie spotkać nikogo na swojej drodze. Poza dzikimi zwierzętami, takimi jak jelenie, sarny, daniele, borsuki, żmije. To właśnie tutaj umiejscowiony jest Magurski Park Narodowy oraz Jaśliski Park Krajobrazowy.

Burzliwa historia Beskidu Niskiego

Od najdawniejszych czasów Beskid Niski był świadkiem ludzkiego nieszczęścia, przesiedleń, wojen. W roku 1915 rozegrała się tu jedna z największych bitew I Wojny Światowej, zwana operacją Gorlicką. Do dzisiaj w lasach można odnaleźć pozostałości po łuskach, broń, a nawet hełmy. Liczne znaleziska związane z tą i innymi bitwami znaleźć można w prywatnych kolekcjach oraz muzeach regionu.

Warto wspomnieć również o tym, że na obszarze Beskidu Niskiego odkryto w XIX wieku złoża ropy naftowej.

Beskid Niski mgła
Beskid Niski miasto
Beskid Niski drewno
Beskid Niski cerkiew
Beskid Niski las
Beskid Niski zabytek

Turystyka w Beskidzie Niskim

Osoby pragnące zaznać ciszy i spokoju zdecydowanie powinny udać się w te okolice. Beskid Niski to wyjątkowa, rozległa kraina, pełna wspaniałych cerkwi, zabytkowych cmentarzy. Wiele z tych zabytków znajduje się przy szlakach pieszych. Cechą charakterystyczną Beskidu Niskiego jest duże zalesienie – w związku z tym nie znajdziemy tam wiele rozległych panoram. Mimo tego, wędrowanie wspaniałymi buczynami czy szlakami wijącymi się pośród otaczającej nas zieleni z pewnością będzie bardzo przyjemne.

Gdzie się zatrzymać?

Planując kilkudniowy pobyt w Beskidzie Niski warto poszukać pensjonatów agroturystycznych. Wiele z nich zlokalizowanych jest blisko szlaków, a ich oferta z pewnością przypadnie nam do gustu. Poza domową atmosferą właściciele zaoferują nam zdrowe jedzenie, produkty pochodzące z gospodarstwa.  Wielu z nich to także eksperci tutejszej historii: na pewno opowiedzą nam wiele interesujących historii o regionie.

Jeśli szukasz inspiracji na wczasy w Polskich górach z pewnością zainteresują Cię nasze wcześniejsze artykuły:

Karkonosze – zakochaj się w górach!

Beskid Żywiecki – czy warto go znać?

Góry Sowie – poznaj ich urok

http://parasoldoogrodu.pl http://sigrs-gisor.org/wybieramy-kask-dla-dziecka-uczacego-sie-jezdzic-konno/ http://okna.edu.pl