Polska

Góry Sowie – poznaj ich urok

W Polsce nie brakuje nietypowych i pięknych pasm górskich – jednym z nich są właśnie Góry Sowie, kojarzone przede wszystkim z mroczną historią II Wojny Światowej. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym regionie? Co warto tam zobaczyć? Oto kilka wskazówek!

Góry Sowie – mroczne tajemnice…

Góry Sowie leżą w Sudetach Środkowych, w południowo-zachodniej części Polski, na terenie województwa dolnośląskiego. Ich powierzchnia to ok. 200 km kwadratowych. Góry Sowie znane są przede wszystkim jako miejsce budowania przez hitlerowców tajemniczych tuneli i podziemnych komór, w których mieli oni swoje kryjówki, bazy oraz tajne składy dokumentów, zrabowanego złota oraz broni. Wraz z końcem wojny tunele i sztolnie były pospiesznie zasypywane. Do dzisiaj jednak krążą legendy o licznych bogactwach, które kryją się w niedostępnych komorach. prawdą jest natomiast, że podczas budowy olbrzymiego kompleksu Riese zginęły tysiące ludzi. Obecnie możliwe jest zwiedzanie pozostałości sztolni – oprowadzający turystów przewodnicy przybliżają tragiczną historię budowniczych tych tuneli, jak również szalone plany nazistów na wykorzystanie tego naturalnego terenu do swoich celów. Najczęściej odwiedzanymi sztolniami są kompleksy Włodarz. Walim-Rzeczka oraz Głuszyca – Osówka.

Na szlaku!

Góry Sowie to prawdziwa gratka dla miłośników turystyki pieszej. Znajdą tu oni gęstą sieć szlaków pieszych i iczne wieże widokowe. Najbardziej znaną z nich jest wspaniała wieża murowana wybudowana na szczycie Wielkiej Sowy – najwyższego szczytu w tym paśmie. Warto także wybrać się na górę Kalenica, aby z tamtejszej metalowej wieży podziwiać np. wschód słońca. W górach tych nie brakuje schronisk PTTK, turyści mogą szukać w nich noclegu lub dobrego posiłku. Najpopularniejsze schroniska to Zygmuntówka, Orzeł i Sowa.

Region ten to także idealne miejsce na wycieczki rowerowe – na mapach znajdziemy kilkanaście szlaków rowerowych, odpowiednich dla rowerzystów w każdym wieku. To z pewnością spora atrakcja dla dzieci i dorosłych!

Góry Sowie widok
Góry Sowie zachód

Zwiedzanie kopalń

Opisywany region jest jednym z ciekawszych pod względem geologicznym. W Nowej Rudzie znajdziemy udostępnioną do zwiedzania kopalnię węgla wraz z działającymi maszynami wyrobniczymi.

Przeczytaj inne nasze relacje z gór:

Poznaj Gorce od najlepszej strony

Pieniny wspólnie z rodziną – co warto zobaczyć?

zogacz tu http://018.pl http://castle-cgi.com/urzadzenie-do-kriolipolizy-cooltech/