Europa

Gdzie są ruchome wydmy w Polsce?

Słowiński Park Narodowy to jeden z 23 parków narowodych na terenie naszego kraju. Odznacza się nie tylko interesującymi formami geologicznymi, ale również występowaniem rzadkich ptaków i roślin. Co warto o nich wiedzieć? Czy warto go odwiedzić?

Słowiński Park Narodowy na weekend

Słowiński park narodowy położony jest na polskim wybrzeżu, w części wojewódźtwa pomorskiego. Założony w roku 1967 obejmuje między innymi Mierzeję Łebską, jeziora Łebsko i Gardno, fragmenty moreny czołowej z ostatniego zlodowacenia.  Ze względu na swoje położenie najczęściej odwiedzany jest w sezonie letnim.

Największa atrakcja parku – ruchome wydmy

W przeciwieństwie do większości parków narodowych w Polsce największą atrakcją wartością nie są zwierzęta czy rośliny, a przyroda nieożywiona, a dokładniej: ruchome wydmy, ale również torfowiska oraz plaże i jeziora. jedną z piękniejszych form jest Wydma Czołpińska, położona pomiędzy dwoma lasami iglastymi.

Spacer czerwonym szlakiem

Planując odwiedziny tego parku narodowego warto zdecydować się na jedną z popularniejszych tras, czyli 7-kilometrową pętlę szlakiem czerwonym, rozpoczynającym się od leśnego parkingu w Czołpinie. Wędrując najpierw leśnym duktem możliwe jest podziwianie wspaniałych torfowisk po obu stronach ścieżki. Po ok. 2 km przechodzimy do ścisłego rezerwatu, w którym dla pieszych wytyczono specjalną ścieżkę. Pnąc się pod górę po piaszczystej wydmie możemy obserwować te wyjątkowe twory natury nieożywionej. Warto wiedzieć, że w ciągu roku “przesuwają się” one o nawet 10 metrów! Spacer wydmami to niezapomniane przeżycie, szczególnie w ciepły, wiosenny dzień. Po przejściu przez wydmy znowu trafiamy do sosnowego lasu, aby w końcu wyjść na plażę. Spacerując brzegiem prze zkilka kilometrów możemy podziwiać wspaniałą panoramę Bałtyku. Powrót rozpoczynamy wejściem w las i dojściem po znakach do zabytkowej latarni morskiej. Stąd już tylko kawałek do parkingu.

latarnia

Park narodowy poza sezonem

Aby nie musieć przedzierać się przez wydmy wśród tłumów warto wybrać się na zwiedzanie parku późną wiosną lub wczesną jesienią. Pogoda powinna być przyjemna, a my sami nacieszymy się ciszą i spokojem.

Więcej informacji o atrakcjach w parku znaleźć można na oficjalnej stronie parku narodowego.

https://ubezpieczenieauta.com.pl http://bridge-o-rama.com/nowoczesny-ogrod-na-wyciagniecie-reki/ https://flisolqro.org/zestawy-patelni-ceramicznych/