Europa

Rzym na piechotę – IV – Kapitol

Zapraszamy na kolejną wycieczkę Rzym na piechotę – tym razem zawędrujemy na wzgórza i odpoczniemy w cieniu majestatycznych ogrodów…

Porta Portese znajduje się niedaleko mostu Subicio. Tu właśnie rozpoczyna się wielki rynek i pchli targ, który jest znany na całym świecie. Biegnie on wzdłuż via Portuense. Najwięcej ludzi przychodzi tu w niedzielę. Wówczas można tutaj kupić dosłownie wszystko na niezliczonych kolorowych straganach. Mieszkańcy Rzymu wiedzą, że ze sprzedawcami trzeba umieć się targować, aby kupić interesujące nas przedmioty po okazyjnych cenach. Kierując się w stronę Viale Trastevere możemy zajrzeć do kościoła pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu. Niewątpliwie jest on warty obejrzenia, chociażby ze względu na znajdującą się tam słynną leżącą postać Błogosławionej Ludwiki Albertoni. Przyglądając się tej rzeźbie trudno uwierzyć, że została ona wykonana z marmuru, wydaje się ona bowiem być żywa. Nad ołtarzem znajduje się kolejne cenne malowidło przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem i świętą Annę. Jej autorem jest genewski malarz Baciccio. Wychodząc z kościoła udajemy się w kierunku placu Santa Maria In Trastevere. Stąd mamy okazję podziwiać najstarszą bazylikę Najświętszej Marii Panny, która powstała w 217 roku. Chodzą słuchy, że to właśnie w tym sanktuarium odprawiono pierwszą mszę w sposób jawny. Najpierw pieczę nad nią sprawował kardynał Wyszyński, a obecnie zajmuje się tym kardynał Józef Glemp. Jest to bowiem jeden z wielu kościołów tytularnych. Będąc na placu można przycupnąć na stopniach fontanny, która liczy sobie już ponad 300 lat.

Rzym na piechotę- Palazzo Corsini i jego historia

Zaraz za Łukiem Settimiano znajduje się Palazzo Corsini. Ten przepiękny Pałac został wybudowany w XV wieku. Początkowo jego wnętrze było stworzone w stylu renesansowym, później jednak zostało zmienione. Galeria znajdująca się we wnętrzu Pałacu niewątpliwie jest bardzo bogata w przeróżne zbiory – od obrazów Caravaggia, Rubensa czy Van Dyka, poprzez rzeźby, aż po antyczne meble. Pokój, w którym zmarła tutaj królowa Krystyna Szwedzka został zachowany po dziś dzień bez żadnych zmian. Znajdujące się w pobliżu Pałacu Ogrody Botaniczne i Villa Farnesina zdają się być ciekawymi punktami w naszej wędrówce po Wiecznym Mieście. Ogrody te uwodzą turystów swoim pięknem – szumiącymi wodospadami, przeróżnymi gatunkami roślin, pachnącym ogrodem dla niewidomych, jak również ziołami leczniczymi. Tuż obok Pałacu znajduje się Villa Farnesina, która powstała w 1508 roku. Fresk Rafaela Triumf Galatei zdaje się czynić ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Budowla stworzona na planie podkowy zdaje się zachwycać swoją prostotą i harmonią. Wnętrza sal ozdobione są cudnymi freskami ze scenami z mitologii.

Zwiedzając Rzym na piechotę i cofając się przez Łuk Septymiusza docieramy do wzgórza Janikulum. Legenda głosi, że w VII w. p. n. e. miał stanąć na nim Tarkwiniusz – słynny przywódca Etrusków. Z góry sfrunął orzeł i usiadł mu na ramieniu, co miało oznacza, że kiedyś będzie on rządził Rzymem. Owa przepowiednia urzeczywistniła się. Wzgórze Janikulum usytuowane jest na prawym brzegu Tybru. Na samym jego szczycie znajduje się pomnik Giuseppe Garibaldiego, włoskiego awanturnika, rewolucjonisty i działacza politycznego. Kolejna legenda głosi, że to właśnie tutaj Bóg Janus, któremu wzgórze jest poświęcone, wzniósł pierwszą rzymską twierdzę. Początkowo Janikulum znajdowało się poza murami ścisłego centrum miasta. Dopiero później zostało do niego włączone i otoczone murem. Obecnie na wzgórzu znajduje się przepiękny park, który chętnie odwiedzają liczni zwiedzający. Stąd również mamy najlepszą okazję podziwiać panoramę całego miasta.

Piechotą na Kapitol!

Innym, niezwykle ważnym w Rzymie wzgórzem jest Kapitol. Początkowo było to religijne centrum Wiecznego Miasta. Tutaj znajdowały się główne Świątynie – Jowisza, Junony i Minerwy, a drogą Via Sacra można było dotrzeć do samego Forum Romanum. Według historycznych przekazów to tutaj właśnie była pierwsza rzymska mennica. Ze względu na fakt, że Kapitol znajduje się dokładnie pomiędzy Piazza Navona, a Koloseum Michał Anioł zaprojektował w tym miejscu plac w stylu renesansowym. Obecnie mieści się tutaj Muzeum i taras widokowy na Forum Romanum. W południowej części Kapitolu znajduje się Skała Tarpejska.

Rzym na piechotę - Kapitol
Rzym na piechotę – wzgórze

Ponieważ jest to urwiste zbocze, nic więc dziwnego, że było to miejsce, z którego zrzucano w przepaść przestępców głoszących fałszywe świadectwo. Nazwa owej Skały pochodzi on imienia dziewczyny Tarpei, która podczas wojny z Sabinami, chciała wydać w ręce wroga obrońców Kapitolu. Została jednak ona zabita i od tamtej pory ze Skały z jej imieniem zrzucano kłamców i złodziei. Centralnym miejsce w Rzymie zwykło nazywać się Plac Wenecki. Tu bowiem mają swój początek największe arterie miasta, jak Via del Corso. Zaraz przy nim umiejscowiony jest Pałac Wenecki, który od zawsze uważany był za pierwszą w mieście budowlę renesansową. Początkowo był on rezydencja papieską, później był siedzibą ambasady weneckiej i austriacko-węgierskiej. Obecnie znajduje się tutaj muzeum, które każdy turysta powinien mieć w swoim planie zwiedzania Rzymu. Nad Pałacem znajduje się Ołtarz Ojczyzny, który cały wykonany jest z białego marmuru. W jego centralnym punkcie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie również płonie wieczny ogień i żołnierze pilnują warty. Z tyłu znajduje się płaskorzeźba bogini Rzymu na złotym tle, a na samej górze umieszczony jest pomnik króla na koniu.

Poruszając się pieszo po Rymie udajemy się w dalszą drogę…

Zapraszamy do zapoznania się z porzednimi wpisami “Rzym na piechotę”:

Zwiedzanie Rzymu – Piazza Navona, Palazzo Pamphili i San Luigi dei Francesi

Zwiedzanie Rzymu – II – Forum Rzymskie, Świątynia Cezara, Bazylika Konstantyna

Tags : RzymWłochy
http://pokrowiecogrodowy.pl http://mebledokuchni.net.pl/kuchnia-w-stylu-orientalnym-jak-ja-zaaranzowac/ https://banbanbook.com/nauka-jazdy-konnej-od-podstaw/