Polska

Śnieżka – skąd wyruszyć na szlak?

Śnieżka – jedna z najbardziej charakterystycznych, polskich gór. Przez wielu uważana za najpiękniejszą, nie bez powodu. Nie tylko góruje nad okolicznymi szczytami, jest także rozpoznawalna przez charakterystyczną budowlę stacji meteorologicznej zbudowanej w latach 70. 

Śnieżka, należąca do korony gór polskich, jest najwyższym szczytem Karkonoszy. Niewielu wie jednak, że to także najwyższy szczyt Czech, wojewódźtwa dolnośląskiego oraz całego Śląska. Śnieżka okreslana jest jako góra o największej wybitności w Polsce – zaraz za nią plasuje się Babia Góra oraz Turbacz.

Śnieżka, zlokalizowana na granicy polsko-czeskiej, chętnie odwiedzana jest przez turystów pieszych z obu stron granicy. Olbrzymia ilość szlaków pieszych sprawia, że każdego dnia szczyt zdobywają kolejne osoby. Z pewnością trekking ułatwia także fakt, że nieopodal szczytu znajduje się schronisko (po polskiej stronie – Dom Śląski), jak i… niewielka restauracja, po stronie czeskiej. Ze waględu na to, że zdecydowanie góruje ona nad okolicznymi szczytami stanowi najlepszy punkt widokowy, pozwalając na oglądanie zarówno miast położonych poniżej, jak i okolicznych pasm górskich.

Śnieżka - góra, na której wszystko jest bardziej...

Śnieżka słowami pisarza

Trudno słowami opisać wyjątkowy klimat panujący na tej górze – jest to mieszanka skrajnych temepratur, deszczu, śniegu, porywistego wiatru, w zalezności od pory roku. Doskonale pokazuje to tekst Filipa Springera, który w swojej książce “Źle urodzone” opisuje problem stawiania stacji meteorologicznej na szczycie tej kapryśnej góry.

Jest rok 1960 kiedy na biurko Witolda Lipińskiego trafia zlecenie zaprojektowania obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce. Od pierwszej połowy XIX wieku na szczycie prowadzone są pomiary. Stojące tam kamienne schronisko przestaje spełniać swoją funkcję i pod wpływem warunków rozpada się w oczach. Bo na Śnieżce wszystko jest bardziej. Przez 365 dni w roku wieje tam wiatr, przez 296 dni jest mgła, przez 240 dni coś pada, przez 185 dni temperatura spada poniżej zera. Jak wieje, to tak, że nie da się oddychać. Jak mgła, to taka, że przed samochodami muszą iść robotnicy, i badać, czy dalej jest droga, czy już tylko przepaść. Jak pada, to zwykle deszcz albo deszcz ze śniegiem, i to tak, że potem wylewa się wodę z butów. Śniegu nie ma tylko w lipcu. Jak jest zimno, to nawet minus trzydzieści.
Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy – to 1602 metry problemów.

Obiekty położone na szczycie

Pomimo trudnych warunków pogodowych na szczycie Śnieżki znajduje się wiele obiektów. Po stronie polskiej jest to kaplica św. Wawrzyńca, wybudowana w XVII wieku, budynek starego obserwatorium meteorologicznego oraz budynek Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Snieżka – skąd wyruszyć na szlak?

Możliwości trekingu i podejścia na szczyt Śnieżki jest wiele – każda z tras jest wyjątkowa i z pewnością bardzo widokowa. Zdecydowana większość polskich turystów decyduje się na wejście na Śnięzkę od strony Karpacza – prowadzi stąd kilka szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności. Decydując się na szlak żółty możliwy jest wypoczynek w schronisku PTTK Strzecha Akademicka. Interesująca propozycją jest także wędrówka z Małej Upy, przy granicy polsko-czeskiej. Szlak niebieski prowadzi przez malowniczy Skalny Stół, pozwalający na podziwianie Śnieżki w całej okazałości podczas podejścia.

http://bayareapowerclub.com/jak-wspiera-sie-rodziny-w-europie/ noclegi augustów http://godrejmeridien-gurgaon.com/prawnik-twoj-partner-w-procesie-rozwodowym/