W ciągu ostatnich 100 lat zmieniło się bardzo dużo, w tym również stroje kąpielowe. Kostiumy kąpielowe z lat 20 to bardzo zabudowane modele, odsłaniające niewiele. Natomiast współcześnie stroje kąpielowe można określić jako skąpe.

Moda plażowa – początki

Zgodnie z współczesną wiedzą aż do XVII wieku wszelkiego rodzaju kąpiele odbywały się nago. Dopiero, kiedy tego typu przyjemność zaczęto postrzegać także jako rodzaj zabiegu leczniczego należało wymyślić odpowiednie kostiumy. Te pierwsze to lniane ubrania, koszule, czy kalesony. Wiadomo, że wypoczynek nad morzem zyskał na popularności dopiero w XVII wieku, lecz wtedy jeszcze nie przykładano większej uwagi do swojego wyglądu. Taki wypoczynek był bowiem podzielony na dwie strefy: damską i męską.

Potrzeba stworzenia kostiumu kąpielowego

Dopiero w XIX wieku, kiedy wypoczynek nad morzem był ogólnodostępny i możliwy razem dla obu płci, pojawiła się potrzeba stworzenia ubioru, który będzie ozdobą pań odpoczywających nad morzem. Swój początek stroje kąpielowe zawdzięczają obcisłym kostiumom zawodniczek na igrzyskach olimpijskich, gdzie pierwszy raz w historii odbyły się zawody kobiet w pływaniu. Od tego czasu tempo zmian w trendach kostiumów kąpielowych było bardzo szybkie.

Przełom w kostiumach kąpielowych

Prawdziwym przełomem w modzie kąpielowej były czasy pierwszej wojny światowej, kiedy to kobiety zaczęły odsłaniać więcej ciała. Kostiumy kąpielowe z tego okresu odsłaniały uda, szyję i ramiona. Na przełomie lat dwudziestych górę nad aspektem wizualnym brała praktyczność. Kostiumy kąpielowe były elastyczne, obcisłe, tak aby kobiety mogły uprawiać sporty wodne w warunkach komfortowych, podobnie do mężczyzn. Już pod koniec lat dwudziestych stroje plażowe były projektowane tak, aby wyglądać modnie. Popularnymi dodatkami stały się więc frędzle, różnokolorowe czepki, czy paski. Wtedy również zaczęto eksponować plecy. Stroje kąpielowe odsłaniały dekolt i plecy, zamiast standardowych spodenek, kobiety wybierały stroje z krótszymi nogawkami. Warto zauważyć, że już w tym czasie stroje zaczęły przypominać te współczesne, jednoczęściowe.

Kostiumy kąpielowe mają swoje miejsce w historii mody. Tak, jak inne elementy garderoby, ewaluowały i zmieniały się, by móc wyglądać tak, jak współcześnie. Dzięki tym wszystkim zmianom w kolejnych dziesięcioleciach, dziś możemy się cieszyć ogromnym wyborem kostiumów kąpielowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kostium kąpielowy.