Polska

Wieliczka – podziemne atrakcje!

Wieliczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast w Polsce, jednak nie za sprawą tego, co znajduje się na jej powierzchni. Wieliczka zasłynęła z niesamowitych kopalni soli, które powstały wiele wieków temu i dawniej stanowiły spory wkład do skarbca królewskiego. Sól wykorzystywana była do konserwowania jedzenia – w czasach, kiedy nie było lodówek sól była… na wagę złota! Wieliczka to miasto pełne tajemnic!

Wieliczka – dawne kopalnie soli

O tym, jak wielkie znaczenie miało to miasto dla leżącego obok Krakowa nie trzeba nikogo informować. Sól stanowiła niezwykle cenny surowiec, eksportowany poza granice kraju. Same kopalnie zatrudniały tysiące pracowników, jednak praca w nich nie należała do lekkich. Pracownicy musieli schodzić pod ziemię na całe dnie i własnymi siłami pchać ciężkie wagoniki z uzyskanymi bryłami soli.

O aspektach pracy w kopalni usłyszymy podczas wycieczki turystycznej w podziemiach. Od wielu lat oprowadzają oni wycieczki turystów z całego świata podziemnymi korytarzami. Trasa turystyczna jest jedną z najbardziej obleganych – podziemia kopalni zostały przystosowane do tego, aby mogli je zwiedzać również niepełnosprawni. Doskonale oświetlona zachwyca nie tylko rozmiarami, ale i tym, co kryje się w jej komorach. W kopalni największy podziw budzi podziemna kaplica, w której ołtarz, posadzki i ściany wykonano z olbrzymich brył solnych.

Wieliczka sól
Wieliczka kopalnia

Trasa górnicza – na czym polega?

Dla turystów udostępniono również trasy górnicze – są one przeznaczone dla osób sprawnych fizycznie,samo zwiedzanie trwa ok. 3 godzin. podczas takiej wycieczki uczestnicy otrzymują na wejściu kaski, lampy oraz specjalne stroje i tak przygotowani przemierzają surowe chodniki kopalni, poznając trudy pracy górników. Uczestnicy zabawy samodzielnie będą także wykonywać prace górników, przez co poznają specyfikę pracy. Na koniec zostaną jednak nagrodzeni za swój trud poprzez otrzymanie specjalnego certyfikatu.

Czy Wieliczka to tylko kopalnia? Zdecydowanie nie. Miasteczko umożliwia również na odpoczynek poza podziemiami. W miasteczku możemy dobrze zjeść, a osoby aktywne mogą zainteresować się licznymi wzgórzami z których roztacza się panorama na miasto i na Kraków.

http://alp-link.com/kuchnia-ma-byc-miejscem-gdzie-spedzamy-czas-z-przyjemnoscia/ https://dinusiek.pl/jazda-konna-sport-idealny-na-jesien/ http://bayareapowerclub.com