Europa

Zwiedzanie Rzymu – Piazza Navona, Palazzo Pamphili

Legendę o założeniu Rzymu zna prawdopodobnie każdy gimnazjalista. Dzieci boga wojny Marsa i Westalki Rei Sylwii, zostały porzucone, a następnie ocalone przez wilczycę, która je przygarnęła i karmiła własną piersią. Potem odnalazł je i wychował młody pasterz. Gdy chłopcy dorośli, świętym pługiem zakreśliły granice miasta. Pewnego dnia, bliźnięta Romulus i Remus pokłóciły się, w wyniku tej kłótni Romulus zabił Remusa i nadał miastu nazwę od swojego imienia.
Tę i inne historie Rzymu napisało życie. Ich odzwierciedlenie znajdziemy w rzeźbach, pomnikach i budowlach, które często zachowując swój pierwotny charakter przywołują na myśl legendy spisane w wiekowych księgach. Zapraszamy na zwiedzanie Rzymu – miasta, w którym królują świątynie i muzea.

Zwiedzanie Rzymu – pieszo do Piazza Navona…

Zwiedzanie Rzymu rozpoczniemy od Piazza Navona. To niezwykle urokliwe miejsce i niewątpliwie jeden z najpiękniejszych placów w Rzymie. Piazza Navona utrzymana jest w stylu barokowym. Na jej środku stoi Fontanna Czterech Rzek. Lorenzo Bernini jest twórcą rzeźb ją zdobiących – Gangesu, La Platy, Dunaju i Nilu. Postać symbolizująca Nil wskazuje na kościół Sant’Agnese, który de facto został wybudowany dopiero siedem lat później przez Borrominiego. Na Piazza Navona znajdują się jeszcze dwie fontanny – fontanna del Moro i fontanna Neptuna. Ulicą Anima możemy przejść do kościoła niemieckojęzycznego, który położony jest na tyłach placu i nazywany jest Santa Maria dell’Anima. Przepiękne freski wewnątrz sakralnej budowli można podziwiać jedynie w niedziele, ponieważ tylko wtedy kościół jest otwarty dla wiernych i dla turystów. We wnętrzu znajduje się również Pieta, która pochodzi z początku XVII wieku. W najbliższej okolicy placu znajduje się całe mnóstwo malutkich kawiarenek, z których najsłynniejsze są dwie – Caffe Della Pace wykładana kością słoniową i Caffe del Fico – ulubione miejsce spotkań intelektualistów.

Zwiedzanie Rzymu 0 fontanna
zwiedzanie Rzymu – krok

Tuż przy kościele Sant’Agnese znajduje się Palazzo Pamphili, a w nim ambasada brazylijska. Po przeciwnej stronie kościoła znajduje się Palazzo Madama. Ma on już ponad 400 lat i od 1871 roku stanowi on siedzibę Parlamentu. Idąc wzdłuż budynku przechodzimy przez dziedziniec i mijamy słynną dzwonnicę Borrominiego, która została stworzona na kształt spirali. Należy ona do kościoła Sant’Ivo alla Sapienza. Znajduje się on na dziedzińcu Pałacu Mądrości. Budowany w latach 1642-1660 jest typowym przykładem przepięknej architektury barokowej. Wnętrze kościoła jest białe, choć występują tutaj liczne złocenia. Dodatkowo w środku znajduje się niewielka fontanna. Idąc dalej mijamy kolejne budynki, by dotrzeć do następnego kościoła San Luigi dei Francesi, który znajduje się w samym centrum Rzymu. Jest to narodowy kościół Francuzów i tytularny arcybiskupa paryskiego. Jego umiejscowienie na Polach Marsowych, niedaleko Piazza Navona nie jest przypadkowe. Trzy nawy, kuliste prezbiterium oraz liczne przylegające kaplice sprawiają, że kościół ten robi ogromne wrażenie. W jego wnętrzu znajdziemy przede wszystkim liczne pomniki i potężne ornamenty z marmuru. Ściany przyozdobione są wymalowanymi żywotami świętych patronów Francji, jak również freski przedstawiające żywot świętej Cecylii. Niewątpliwie kościół ten jest utrzymany w stylu późnego renesansu i wczesnego baroku.

Legendarny Panteon

Największym zainteresowaniem wśród przybywających do Rzymu turystów cieszy się kaplica Contarellich, w której można podziwiać trzy obrazy Caravaggia: „Powołanie Św. Mateusza”, „Inspiracja Św. Mateusza” i „Męczeństwo Św. Mateusza”, które powstały w latach 1599-1600. Po drugiej stronie dostrzegamy znak wskazujący nam Panteon, czyli świątynię, która chyba najlepiej ze wszystkich budowli starożytnych została zachowana po dziś dzień. Znajduje się ona na Polu Marsowym i jest rotundą, która ma 44 metry średnicy i tyle samo wysokości. Przed wejściem do świątyni ustawionych jest 16 kolumn w dwóch rzędach. W kopule znajduje się szeroki na prawie osiem metrów otwór. Jest to jedyne miejsce, którędy do wnętrza świątyni dociera światło. Nigdy nie był on zakrywany, dlatego też na podłodze tuż pod nim znajdują się odpływy wody. Wnęki w ścianach służą jako kaplice grobowe dla Perin del Vaga – asystenta Rafaela, jak również Baltazara Peruzziego, słynnego malarza i architekta. Grobowce króla Humberta i królowej Małgorzaty, grób Rafaela, Marii Bibbieny oraz Wiktora Emanuela II stanowią niewątpliwie największe atrakcje. Sama struktura Panteonu wydaje się być i masywna i jednocześnie bardzo lekka, a ze względu na swój wiek jest chętnie odwiedzana przez licznych turystów.
Zapraszamy na dalsze zwiedzanie Rzymu…

http://likeplus.waw.pl http://zen-satori.org/rozne-formy-ubezpieczenia-dla-kierowcow/ http://lubsacro.pl