Europa

Zwiedzanie Rzymu – V – Watykan i muzea watykańskie

Zwiedzanie Rzymu jest niemożliwe bez wizyty w Watykanie – jednym z najmiejszyhc państw w Europie. Watykan znany jest przede wszystkim jako siedziba papieży. Warto tu jednak zajrzeć także w poszukiwaniu dzieł sztuki…

Będąc w Rzymie w celach turystycznych nie można pominąć Watykanu i nie obejrzeć zbiorów znajdujących się w muzeach watykańskich. Trudno nie wspomnieć o tym, że Watykan stanowi w Rzymie enklawę. Jest to najmniejsze państwo świata, a jednocześnie najbardziej znane i popularne wśród licznych wyznawców religii Chrystusowej. To tutaj mieszka papież i stąd głosi swoje nauki. Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego. Muzea watykańskie stanowią atrakcję Rzymu nie tylko dla katolików, choć zapewne w większości dla nich. Ponieważ owe muzea zawierają wszelkie dzieła, które były gromadzone przez wszystkich papieży po kolei począwszy od Sykstusa IV, toteż można się spodziewać, jak wielkie one są. Podobno kilkusekundowe poświęcenie uwagi na każde z nich gwarantuje nam, że w ciągu ośmiu lat obejrzelibyśmy wszystkie. Trudno zatem zdecydować, co tak naprawdę musimy koniecznie zobaczyć, a co możemy pominąć. Jedno jest pewne – do muzeum powinniśmy wybierać się bardzo wcześnie rano i poświęcić na oglądanie zbiorów co najmniej jeden dzień.

Zwiedzanie Rzymu – poznaj dzieła mistrzów!

Pinakoteka to przede wszystkim dzieła malarstwa takich artystów, jak Giotto, Bellini, Leonardo da Vinci czy Caravaggio. Do tego znajdują się tutaj również ikony bizantyjskie, fragmenty fresków i ołtarzy. Pio-Clementino to przede wszystkim ogromny zbiór rzeźb antycznych i greckich i rzymskich. Wśród nich na uwagę zasługują Tors Belwederski, Apollo Belwederski i Grupa Laokoona. Muzeum Etruskie przedstawia zbiory pochodzące z wykopalisk w Egipcie i Etrurii. Muzeum Misyjno-Etnologiczne podzielone jest na dwa działy. Pierwszy z nich przedstawia religię w krajach pozaeuropejskich, jak Chiny, Tybet czy Persja. Drugi dział to etnologia, ale te zbiory mogą oglądać jedynie grupy, które uzyskały wcześniej na to pozwolenie. Pierwsza część tego muzeum jest oczywiście dostępna dla wszystkich zwiedzających.

zwiedzanie rzymu watykan
muzea watykanskie zwiedzanie rzymu

Jest jeszcze jedno muzeum watykańskie, które nazwane zostało Chiaramonti i udostępnia do oglądania rzeźby antyczne. Sale Rafaela i Kaplica Sykstyńska to niemalże obowiązkowe punkty w naszej podróży po Watykanie. Sale Rafaela znajdują się w Pałacu Papieskim i stanowią pomieszczenia, które zostały tylko i wyłącznie przez niego przyozdobione na polecenie ówcześnie panującego papieża Juliusza II. Pierwsza z nich to Sala Konstantyna, w której odbywały się uroczystości i przyjęcia. Niestety sam mistrz nie zdążył skończyć dzieła, za to uczynili to jego uczniowie na podstawie jego szkiców. Możemy tam zobaczyć Wizje Krzyża, Bitwę cesarza Konstantyna z Maksencjuszem, Chrzest Konstantyna i Ofiarowanie Rzymu. Drugie pomieszczenie to Sala Heliodora. Niewątpliwie była ona przeznaczona na prywatne audiencje papieża. Tutaj mamy okazję zobaczyć Mszę w Bolsena, Uwolnienie świętego Piotra, Spotkanie Leona Wielkiego z Atyllą, Wygnanie Heliodora. Kolejna Sala Sygnatury to przede wszystkim największe dzieła Rafaela. Freski znajdujące się tutaj to: Dysputa o Najświętszym Sakramencie, Szkoła Ateńska, Cnoty Teologalne, Kardynalne i Prawo, jak również Parnas. Ostatnim pomieszczeniem jest Sala Pożaru w Borgo. Wśród fresków w tej Sali można dojrzeć Koronację Karola Wielkiego, Przysięgę Leona III, Pożar w Borgo i Bitwę pod Ostią. Sale Rafaela są niewątpliwie pożądaną atrakcją przez turystów, jednakże nie należy zapominać o Kaplicy Sykstyńskiej. Ją też warto byłoby obejrzeć, tym bardziej, że znajduje się ona również w Pałacu Papieskim. Jej nazwa pochodzi od Sykstusa IV, z inicjatywy którego zaczęto ją budować w latach 1475-1483. Powstała on na planie prostokąta i choć wcześniej dość często odprawiano w niej msze święte, to dziś raczej odbywa się tu tylko konklawe. Wówczas wstawiany jest tutaj specjalny piec z kominem wystającym ponad dach kaplicy. Kolor dymu, który się z tego komina wydobywa, daje znać okolicznym mieszkańcom o wynikach wyborów nowego papieża. Jeśli jest on czarny, oznacza to, że jeszcze nie ma jednogłośnej decyzji. Jeśli dym jest biały, to znaczy, że nowy papież został wybrany. Zwierzanie Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się tylko w grupach i pod wodzą przewodnika. Surowo zabrania się filmowania i fotografowania jej wnętrza, jak również nie można tutaj rozmawiać. Można natomiast oglądać przepiękne freski, które zdobią jej ściany i słuchać ich historii z ust przewodnika.

Z ta kaplicą połączona jest jeszcze jedna, zwana Kaplicą Pawłowa, ale nie jest ona dostępna dla zwiedzających. Jest ona przyozdobiona jednym z ostatnich fresków Michała Anioła, który nosi nazwę Ukrzyżowanie Świętego Piotra. Ściany Kaplicy Sykstyńskiej ozdobione są freskami, z czego lewa ściana kaplicy przedstawia sześć scen ze Starego Testamentu, a prawa strona przedstawia sześć scen z Nowego Testamentu. Sklepienie Kaplicy zostało ozdobione przez Michała Anioła i przedstawia historię ludzkości od momentu stworzenia świata, aż po potop biblijny. Po bokach sufitu znajduje się dwanaście postaci proroków. Na wprost wejścia do Kaplicy na ścianie powstał fresk przedstawiający Sąd Ostateczny. Robi on wprost piorunujące wrażenie na wszystkich, którzy wchodzą do kaplicy, ponieważ jest to obraz, który ukazuje się ich oczom jako pierwszy.

Pozostała nam jeszcze Bazylika i Plac Świętego Piotra, które również należą do Watykanu. Bazylika Świętego Piotra jest umiejscowiona na Placu, który został zaprojektowany przez Berniniego. Sam Plac jest otoczony kolumnadą, a ta z kolei zwieńczona attyką. Na niej ustawione są posągi 140 Świętych. Wśród nich znajduje się również jeden Polak – Jacek Odrowąż, dominikanin. W samym centrum Placu umiejscowiony jest egipski obelisk. Tradycja mówi, że był on świadkiem męczeńskiej śmierci chrześcijan i Świętego Piotra. Dla projektanta Placu ten obelisk miał być po prostu wyznacznikiem jego środka. Później dopiero otoczono go fontanną. Z czasem postawiono symetrycznie kolejne dwie fontanny identycznie wyglądające. Brama Spiżowa strzeżona przez gwardię szwajcarską znajduje się po lewej stronie Placu Świętego Piotra, pomiędzy Bazyliką, a kolumnadą. Dalej widoczne są również Schody Królewskie. Po prawej stronie od Bazyliki znajduje się również obraz Matki Boskiej, który został poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1981 roku. Plac Świętego Piotra jest naprawdę ogromny, aby mógł pomieścić mnóstwo wiernych. Przeważnie jest miejscem, gdzie odbywają się różne kościelne uroczystości. 13 maja 1981 roku wydarzył się tutaj nieszczęśliwy wypadek, ponieważ ówczesny papież Jan Paweł II został postrzelony przez zamachowca. Plac Świętego Piotra wypełniony był po brzegi wiernymi, kiedy zmarł papież Polak i odbywał się tutaj jego pogrzeb. Wówczas było na Placu około pięciu milionów wiernych. Bazylika Świętego Piotra to kościół rzymskokatolicki, który de facto jest jednym z największych, jakie kiedykolwiek istniały na całym świecie. Tradycja mówi o tym, że jest ona postawiona dokładnie w miejscu ukrzyżowania, śmierci i pochówku Świętego Piotra, dlatego też Plac i sama Bazylika noszą jego imię. Był on przecież pierwszym papieżem. Pod głównym ołtarzem kościoła umiejscowiony jest jego grób. Groby wszystkich innych papieży również znajdują się w Bazylice, jednakże są ułożone w jej podziemiach. Nad wejściem do Bazyliki znajduje się sala, z której papież wygłasza swoje błogosławieństwo dla całego świata i wszystkich wiernych. Jest ona oczywiście połączona z Pałacem Papieskim.

Wchodząc do Bazyliki najpierw dostajemy się do przedsionka, którego fasadę zdobią rzeźby 11 Apostołów. Brakuje oczywiście wśród nich Świętego Piotra. Dodatkowo są tam również rzeźby Chrystusa i Jana Chrzciciela. Na sklepieniu znajduje się mozaika z Chrystusem ratującym ze wzburzonego morza łódź z Apostołami. Idąc dalej i przechodząc przez drzwi ozdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi życie i śmierć Świętego Piotra dostajemy się do samej Bazyliki. Ponieważ z przedsionka do wnętrza kościoła prowadzi aż pięcioro drzwi, to te po prawej stronie stanowią Świętą Bramę, natomiast te po lewej Bramę Śmierci. Po prawej stronie ołtarza głównego w Bazylice znajduje się posąg Błogosławiącego Świętego Piotra. W niszach znajdują się figury świętych, a pod nimi zejście do Grot Watykańskich. Tam właśnie znajdują się groby papieży i kaplice. Dokładnie na wprost ołtarza głównego znajduje się wielki baldachim wsparty na czterech kolumnach. Najważniejszym i najbardziej pożądanym do obejrzenia dziełem jest La Pieta Michała Anioła. Umiejscowiona jest ona po prawej stronie od wejścia do Bazyliki Świętego Piotra. Podobno na szarfie Matki Boskiej widnieje podpis Michała Anioła. Oczywiście został on tam umieszczony już po zainstalowaniu rzeźby. Twórca bowiem usłyszał plotkę, iż dzieło przypisywane jest komuś innemu. Na zwieńczeniu Bazyliki umieszczonych jest jeszcze 13 rzeźb.

Sprawdź nasz ostatni wpis opisujący zwiedzanie Rzymu piechotą – Pieszo po Rzymie – IV – Palzzo Corsini, Kapitol

Tags : Rzymwatykan
http://ultimate-demi.org http://nederland-oeso.org/praca-w-niemczech-kwestie-finansowe-i-podatkowe/ https://siteopia.pl